بیمه مسئولیت دامپزشکان

هر آن‌چه باید قبل از خرید بیمه مسئولیت دامپزشکان بدانید!

دامپزشکان هم مانند سایر شغل‌ها، مسئولیت‌هایی در قبال افراد و اموال ثالث دارند. همانند دیگر شغل‌ها اشتباهات دامپزشک هم ممکن است باعث ایجاد خساراتی شود. بیمه مسئولیت دامپزشکان که از انواع بیمه مسئولیت است، خساراتی را که در نتیجه عملکرد بیمه‌گزار (دامپزشک) به دام، طیور و درکل حیوانات وارد می‌شود، جبران می‌کند.

با این بیمه، دامپزشکان دیگر نگرانی در برابر ادعاهای احتمالی مالکان حیوانات ندارند و این بیمه حاشیه امنی برای دامپزشکان فراهم می‌کند. دامپزشکانی که مدرک معتبر جهت فعالیت در زمینه تخصصی خود داشته باشند می‌توانند این بیمه را دریافت کنند.

در صورتی که فرد بیمه‌گذار این بیمه‌نامه را از قبل دریافت کرده باشد و بر اثر تشخیص اشتباه یا غفلت دامپزشک به صورت غیرعمد، حیوانی تلف شود و آسیب ببیند و دامپزشک مسئول باشد، شرکت بیمه‌گر این خسارت را جبران می‌نماید. البته بیمه مسئولیت پزشکان را با نباید با بیمه حیوانات خانگی اشتباه بگیرید.

چرا باید بیمه مسئولیت دامپزشکان بخریم؟

در برخی موارد مشکلات و بیماری‌های حیوانات باعث آسیب جدی یا حتی تلف‌ شدن آن‌ها در حین درمان یا عمل جراحی خواهد شد. اگر دامپزشک از قبل برای خرید بیمه مسئولیت اقدام کرده باشد، شرکت بیمه‌گر خسارت‌های واردشده را جبران خواهد کرد. در غیر‌این‌صورت و با ادعای مالک حیوان مبنی بر دریافت خسارت، دامپزشک باید شخصا خسارت‌های واردشده را جبران کند که در برخی موارد ممکنه است مبلغ قابل‌توجهی باشد.

پوشش‌های بیمه مسئولیت دامپزشکان

پوشش‌‌های بیمه مسئولیت دامپزشکان شامل مواردی می‌شود که در اثر تشخیص اشتباهات دامپزشک به‌ صورت غیرعمدی و غفلت او حیوانی تلف شود یا آسیب ببیند. در چنین شرایطی با ادعای دریافت خسارت مالک حیوان، شرکت‌های بیمه‌گر موظف به پرداخت خسارت‌های وارده طبق بیمه‌نامه خواهند بود.

توجه کنید که مدت اعتبار بیمه‌نامه مسئولیت دامپزشکان 1 سال شمسی خواهد بود. از طرفی بیمه‌گذار یا دامپزشک موظف است به محدوده جغرافیایی مشخص شده در پرونده خود پایبند باشد.

این محدوده جغرافیایی را سازمان دامپزشکی کشور تعیین می‌کند و انجام هرگونه فعالیتی خارج از این محدوده که با خسارت همراه باشد، جزء تعهدات شرکت بیمه‌گر نخواهد بود. بنابراین اگر دامپزشکی در خارج از محدوده جغرافیایی پرونده خود اقدام به درمان حیوانی کند باید مسئولیت خسارت‌های وارده را برعهده گرفته و آنها را شخصا پرداخت کند.

مواردی که تحت پوشش بیمه مسئولیت دامپزشکان نیست

شرکت‌های بیمه‌گر موظف هستند خسارت‌های واردشده به زیان‌دیده (مالک حیوان آسیب دیده یا تلف شده) در بیمه مسئولیت دامپزشک را جبران کنند، اما مانند هر بیمه‌نامه دیگری، این نوع بیمه نیز دارای استثنائاتی است که در آن شرکت بیمه‌گر تعهدی در قبال پرداخت هزینه‌ها و خسارت‌ها نخواهد داشت.

استثنائات بیمه مسئولیت دامپزشک

1- جراحی یا درمان خارج از زمینه فعالیت و زمینه کاری بیمه‌گذار یا دامپزشک
2- انجام عمل‌های درمانی یا جراحی خلاف قانون
3- خسارت‌های وارده به‌دلیل مصرف مشروبات الکلی، مصرف مواد مخدر و روان‌گردان یا مصرف داروهای خواب‌آور توسط بیمه‌گذار یا دامپزشک
4- انجام بیهوشی خارج از امور دامپزشکی
5- خسارت‌های وارده ناشی از استفاده یا تزریق مواد نیروزا
6- خسارت‌های وارده ناشی از بیماری‌های همه‌گیر
7- خسارت‌های وارده ناشی از اعمال عمدی یا تقلبی بیمه‌گذار یا نماینده‌های قانونی او
8-خسارت‌های وارده ناشی از تشعشعات یونیزه‌کننده یا رادیواکتیو و انرژی هسته‌ای

شرایط دریافت بیمه مسئولیت دامپزشکان

یکی از مهم‌ترین شرایط برای دریافت بیمه مسئولیت توسط دامپزشک، ارائه مدرک معتبر جهت فعالیت در حوزه تخصص خود است.

نحوه دریافت بیمه‌نامه مسئولیت دامپزشکان

برای دریافت بیمه‌نامه مسئولیت دامپزشکان، ابتدا باید یک شرکت بیمه‌گر را انتخاب و سپس فرم مربوط به بیمه‌نامه مسئولیت حرفه‌ای دامپزشک‌ها را تکمیل و امضا کنید. پس از تکمیل فرم باید روش پرداخت حق‌بیمه را انتخاب کنید که می‌تواند به‌صورت نقدی یا پرداخت با چک در وجه شرکت بیمه‌گر باشد. البته برخی از شرکت‌های بیمه‌گر شرایطی را فراهم کرده‌اند تا دامپزشکان بتوانند حق‌بیمه را به‌صورت قسطی نیز پرداخت کنند.

پس از تکمیل فرم بیمه‌نامه و پرداخت حق‌بیمه، بیمه‌نامه توسط شرکت بیمه‌گر صادر شده و به بیمه‌گذار ارائه می‌شود.

روش‌های دریافت بیمه‌نامه مسئولیت دامپزشکان:

خرید بیمه‌نامه با مراجعه حضوری

یکی از متداول‌ترین روش‌ها برای خرید بیمه مسئولیت دامپزشکان، مراجعه حضوری به شرکت‌های بیمه‌گر است. به‌این‌ترتیب می‌توانید فرم بیمه‌نامه را با راهنمایی کارشناسان تکمیل کرده و حق‌بیمه را نیز پرداخت و در نهایت بیمه‌نامه را حضورا دریافت کنید.

خرید آنلاین یا تلفنی بیمه‌نامه

با‌ توجه‌ به اینکه مراجعه حضوری به شرکت‌های بیمه‌گر برای برخی از بیمه‌گذارها وقت‌گیر است، این شرکت‌ها شرایط را برای خرید آنلاین یا تلفنی بیمه نیز فراهم کرده‌اند.

 بیمه مسئولیت دامپزشکان

تعهدات بیمه‌گر در بیمه‌نامه مسئولیت دامپزشکان

شرکت‌های بیمه‌گر در قبال دامپزشک یا بیمه‌گذار مسئولیت‌هایی دارند که به شرح زیر است:

1- شرکت بیمه‌گر باید حداکثر تا 15 روز بعد از دریافت اسناد و مدارک از سوی دامپزشک برای پرداخت خسارت اقدام کند.
2- سقف تعهدات بیمه‌گر در قبال اشخاص ثالث معادل مبلغی خواهد بود که دادگاه و مراجع قانونی و عالی نظام دامپزشکی کشور تعیین می‌کنند. البته این سقف تعهدات نمی‌تواند بیشتر از سقف تعیین‌شده در بیمه‌نامه باشد.
3- اگر مسئولیت موضوع بیمه‌نامه مسئولیت دامپزشکان توسط بیمه‌نامه دیگری مشخص شده باشد، مسئولیت شرکت بیمه‌گر حداکثر برابر با مازاد خسارت‌های پرداختی توسط بیمه‌گر اول خواهد بود.
4- شرکت‌ بیمه‌گر تنها تا زمان اعتبار بیمه‌نامه موظف به جبران خسارت‌های وارده و ارائه پوشش‌ها خواهد بود.
5- اگر مسئولیت دامپزشک در قبال خسارت وارده مشخص و محرز باشد، شرکت بیمه‌گر می‌تواند قبل از صدور رای برای پرداخت خسارت‌های وارده اقدام کند.
تعهدات بیمه‌گذار در بیمه‌ مسئولیت مدنی حرفه‌ای دامپزشکان

بیمه‌گذار یا دامپزشکان در قبال شرکت‌های بیمه‌گر تعهداتی دارند که به شرح زیر است:

1- بیمه‌گذار یا دامپزشک باید حق‌بیمه را به‌ صورت نقد پرداخت کرده یا طبق توافق با شرکت بیمه‌گر در موعد مقرر به‌صورت قسطی پرداخت کند.
2- در صورت بروز خسارت، بیمه‌گذار نباید بدون کسب موافقت بیمه‌گر ادعای جبران خسارت و مسئولیت کرده و برای جبران خسارت تعهد دهد.
3- دامپزشکان باید وظایف خود را طبق ضوابط، موازین و مقررات حاکم بر حرفه‌ تخصصی خود انجام داده و در کار خود نهایت دقت و صداقت را به‌خرج دهند.
4- دامپزشک باید به محض اطلاع یافتن از ادعای خسارت در مورد مسئولیت‌های کاری خود با شرکت بیمه‌گر تماس گرفته و مراتب را اعلام کند.
5- دامپزشک باید تمامی اسناد و مدارک مربوط به خدمات دامپزشکی ارائه شده در حین درمان را نگهداری و در صورت‌نیاز به شرکت بیمه‌گر ارائه کند.

فرانشیز بیمه مسئولیت دامپزشکان

بیمه مسئولیت دامپزشک‌ها هم مانند بسیاری از بیمه‌های دیگر دارای فرانشیز است. فرانشیز بیمه در واقع درصدی است که بیمه‌گذار مسئول پرداخت آن است و شرکت بیمه‌گر تعهدی در قبال آن ندارد. در مورد فرانشیز بیمه مسئولیت دامپزشکان باید بدانید که در صورتی که حیوان تحت معالجه ذبح شود، فرانشیز %5 خواهد بود. اما اگر حیوان تلف شود، فرانشیز %10 هر خسارت خواهد بود.

برای کسب اطلاعات بیشتر می‌توانید مقاله انواع فرانشیز بیمه و نحوه محاسبه آن به زبان ساده را در بلاگ آنیل بخوانید.

فسخ بیمه مسئولیت دامپزشکان

در برخی شرایط ممکن است دامپزشک یا شرکت بیمه‌گر مایل به فسخ بیمه مسئولیت دامپزشکان باشند. بنابراین هر 2 طرف در بیمه‌نامه اجازه فسخ را خواهند داشت، به این شرط که فسخ قرارداد به‌ صورت کتبی انجام شود. فسخ بیمه‌نامه توسط بیمه‌گر و بیمه‌گذار شرایط متفاوتی دارد که به شرح زیر است:

فسخ از سوی شرکت بیمه‌گر
اگر شرکت بیمه‌گر اقدام به فسخ قرارداد یا بیمه‌نامه کند، حق‌بیمه مدت استفاده شده از بیمه‌نامه به‌ صورت روز شمار محاسبه خواهد شد و مابقی مبلغ حق‌بیمه به حساب بیمه‌گذار واریز می‌شود.

فسخ از سوی بیمه‌گذار
اگر دامپزشک یا بیمه‌گذار اقدام به فسخ قرارداد یا بیمه‌نامه کند، حق‌بیمه مدت استفاده شده از بیمه‌نامه به‌ صورت کوتاه‌ مدت محاسبه شده و باقی‌مانده آن به حساب بیمه‌گذار واریز خواهد شد.

مالک حیوان تحت درمان برای شکایت به‌کجا مراجعه کند؟

اگر فردی به‌ دلیل نقض قوانین، عدم انجام وظیفه توسط فرد مسئول، عدم پاسخگویی، عدم رسیدگی، آسیب یا تلف‌شدن حیوان نیاز به شکایت از دامپزشک، اداره کل دامپزشکی استان‌ها، بخش خصوصی و … داشته باشد باید به سازمان ملی رسیدگی به شکایت‌ها و اعلامات سازمان دامپزشکی کشور مراجعه کند و شکایت و اطلاعات خود را ارائه دهد. البته شرایطی فراهم شده تا افراد بتوانند شکایت خارج از سیستم را از طریق مکاتبه و مراجعه حضوری نیز انجام دهند.

خرید بیمه مسئولیت دامپزشکان از آنیل

داشتن بیمه‌ای مناسب که بتواند خسارت‌های واردشده را جبران کند، همیشه باعث آسودگی خیال بیمه‌گذارها خواهد بود. در شغل دامپزشکی که ممکن است حیوان در حین درمان آسیب ببیند و یا تلف شود، خسارت‌های وارده باید به‌نحوی جبران شوند. در این راستا بیمه مسئولیت دامپزشکان بهترین راهکار برای جبران خسارت‌های وارده خواهد بود. بنابراین به دامپزشکان پیشنهاد می‌شود قبل از شروع هر روش درمانی برای حیوانات خانگی و انواع دیگر دام و طیور و البته اسب‌های باارزش مسابقه برای خرید بیمه مسئولیت اقدام کنید.

برای خرید و مشاوره آنلاین بیمه مسئولیت با شماره زیر تماس بگیرید:

09122588623

همچنین برای سود آورتر کردن بیمه‌ نامه خود، در هر زمان می‌توانید از خدمات مشاوره بیمه آنیل یا مطالعه مقالات مرتبط با بیمه مسئولیت در بلاگ کمک بگیرید.