آمار تصادفات ماشین بیشتر است یا موتور؟

آمار تصادفات ماشین بیشتر است یا موتور؟

تصادف خودروها و موتورسیکلت‌ها یکی از عوامل اصلی از دست‌ رفتن جان انسان‌ها است. سوال اینجا است که آمار تصادفات ماشین بیشتر است یا موتور؟ در این مقاله، از احتمالات تصادف می‌گوییم و به روش‌هایی برای ایجاد حاشیه‌ای امن‌تر و خیالی آسوده‌تر در رانندگی با موتور یا ماشین هم اشاره می‌کنیم.

بر اساس آمار تصادفات شهری سال‌های اخیر در پایتخت نشان می‌دهد که نزدیک به 47 درصد از فوت شدگان حوادث موتورسواران‌ هستند. حدود 38 درصد را عابران پیاده تشکیل می‌دهند و سهم رانندگان و سرنشینان خودرو در تصادفات رانندگی هم 15 درصد است. بنابراین، قاطعانه می‌توان گفت که آمار تصادفات موتورسیکلت بیشتر از ماشین است. بیشتر این حوادث به‌دلیل رعایت‌ نکردن اصول ایمنی در موتورسواری رخ می‌دهند. در واقع، بی‌احتیاطی و قانون‌شکنی بیشتر از جاده‌های خطرناک و حادثه‌آفرینی است که غیراصولی ساخته شده‌ است، موجب تصادفات رانندگی می‌شود.

چه عواملی احتمال تصادف با وسایل نقلیه را بالا می‌برد؟

از جمله عواملی که باعث بروز حوادث و تلفات در طول موتورسواری یا رانندگی با وسایل نقلیه دیگر می‌شود، باید به موارد زیر اشاره کنیم:

استفاده‌ نکردن از نور مناسب در شب و هوای ابری
استفاده‌ نکردن از کلاه ایمنی برای موتورسواری
حمل بار غیرمجاز یا سوارکردن سرنشینان اضافه
صحبت‌ کردن با تلفن همراه یا سرنشینان
توجه‌ نداشتن به جلو
خوردن و آشامیدن
نبستن کمربند
سرعت زیاد

در پایتخت، 50 درصد از تصادفات به‌ واسطه پرت‌شدن حواس راننده در نتیجه صحبت با موبایل ایجاد می‌شود. شمار موتورسواران به‌دلایل معیشتی هم روبه افزایش است و بسیاری از افراد در قالب پیک‌های موتوری مشغول به فعالیت‌ هستند. همین موضوع در افزایش حوادث ناشی از موتورسواری نقش داشته‌ است.

متأسفانه ضربه به سر از عمده‌ترین دلایلی بوده که باعث آسیب‌دیدن سرنشینان موتور شده است. سازمان پزشکی قانونی اعلام کرده که در سال 1042، حدود 10 هزار و 720 نفر در حوادث رانندگی جان خود را از دست داده‌اند.

این آمار فقط متعلق به شش‌ماهه نخست سال است و نسبت به سال‌های گذشته افزایش پیدا کرده است. گروه سنی آسیب‌دیده در حوادث رانندگی هم بیشتر در بازه سنی 21 تا 60 سال قرار دارند.

توصیه‌هایی برای کاهش خطرات موتورسواری

1- موتورسواری کمی استرس‌زا است، پس خونسرد باشید و با سرعت مطمئن برانید.
2- از لباس مناسب برای موتورسواری استفاده کنید. برای مثال، صندل و شلوارک گزینه‌های خوبی نیست.
3- در دور زدن آهسته، ترمز عقب خود را بکشید. این حرکت باعث می‌شود که کنترل وسیله در دستتان باشد.
4- هنگام تغییردادن مسیر سرعت بگیرید. سرعت و شتاب اضافی در این زمان باعث می‌شود که فاصله‌تان از وسیله پشت سر تنظیم شود.
5- روی مهارت‌هایتان برای حفظ کنترل گاز کار کنید. هرقدر در این زمینه مسلط‌تر شوید، بهتر موتور را می‌رانید و سیستم تعلیق وسیله هم بهتر کار می‌کند.
6- مخزن بنزین را با زانو فشار دهید تا فشار دست‌ها روی فرمان را کم و به باک منتقل کنید. کنترل وسیله به‌ این شکل آسان‌تر می‌شود.

بیمه راهی برای کم‌کردن از هزینه و نگرانی

بیمه‌کردن وسایل نقلیه از جمله روش‌هایی است که تاحدی خیال سرنشینان و رانندگان را بابت حوادث مختلف راحت می‌کند. دو نوع بیمه معروف که یکی اجباری است و دیگری اختیاری، به‌ترتیب بیمه شخص ثالث و بیمه بدنه است.

بیمه شخص ثالث

تمام وسایل نقلیه از جمله موتورسیکلت‌ها باید برای راندن در سطح شهر و جاده‌ها، بیمه شخص ثالث داشته باشند. این بیمه می‌تواند در صورت بروز حادثه رانندگی، هزینه خسارت‌های مالی و جانی وارد شده بر شخص ثالث را بپردازد. در پوشش‌های بیمه شخص ثالث، امکان دریافت هزینه خسارت‌های جانی به راننده خاطی هم وجود دارد.

منظور از شخص ثالث هم فردی است که از سوی شخص اول یعنی راننده خاطی در تصادف آسیب مالی یا فیزیکی دیده است. شخص دوم هم شرکت بیمه‌ای است که خسارت‌های مربوط به این حادثه را بر عهده می‌گیرد. بیمه شخص ثالث متقاضیان زیادی دارد و از همین روی، شرکت‌های بیمه پرشماری در زمینه ارائه خدماتش فعالیت می‌کنند.

بیمه بدنه

بیمه بدنه ماشین اختیاری است و با وجود آن، هزینه‌های وارد شده بر یک وسیله نقلیه در شرایط بسیار متنوعی از سوی بیمه‌گر یا همان شرکت بیمه پرداخت می‌شود. اگر وسیله نقلیه خود را بیمه بدنه کنید، با امنیت خاطر بیشتری در خیابان‌ها تردد خواهید کرد و اگر مشکلی برای وسیله نقلیه‌تان پیش بیاید، لازم نیست که متحمل هزینه‌های سنگین شوید.

شرکت‌های مختلفی خدمات بیمه بدنه را ارائه می‌کنند. بنا به پوشش‌های اضافی که در نظر می‌گیرند هم امکان تضمین دریافت خسارت‌ها در حوادث و رخدادهای گوناگون را پیدا می‌کنید. با مقایسه و مرور قیمت‌ها و شرایط بیمه‌گران مختلف، تصمیم‌گیری برای رسیدن به بهترین گزینه برایتان مقدور می‌شود.

برای خرید و مشاوره آنلاین بیمه شخص ثالث با شماره زیر تماس بگیرید:

09122588623

برای سود آورتر کردن بیمه‌ نامه خود، در هر زمان می‌توانید از خدمات مشاوره بیمه آنیل یا مطالعه مقالات مرتبط با بیمه شخص ثالث در بلاگ کمک بگیرید.