بیمه سقوط هواپیما

بیمه سقوط هواپیما

در گذشته برای حوادث هوایی و خسارت‌های ناشی از آن بیمه‌ای وجود نداشت. تا اینکه بعد از سانحه‌ای شبیه سقوط سال 84 و تقاضای بیمه‌گزاران، شرکت‌های بیمه به فکر ارائه این خدمت افتادند. ازاین‌ رو این شرکت‌ها با استناد به ماده 13 شرایط عمومی بیمه آتش‌سوزی یک پوشش جدید تعریف کردند. بیمه سقوط هواپیما در حال حاضر یکی از پوشش‌های اضافی بر اساس راهنمای بیمه آتش سوزی است.

پوشش سقوط هواپیما

بیمه‌نامه سقوط هواپیما خسارت‌های وارد شده از سقوط هواپیما، هلی‌کوپتر، اشیا پرنده و اجسامی که از آن‌ها ساقط می‌شود را جبران می‌کند. البته در صورتی این خسارت‌ها جبران می‌شود که سقوط اشیا منجر به آتش سوزی در محل مورد بیمه نشود.

موارد استثنا بیمه سقوط هواپیما

هر شرکت بیمه، بنا به صلاح‌ دید کارشناسان خود استثنائاتی را برای پوشش سقوط هواپیما در نظر گرفته‌است. در زیر به موارد خارج از تعهد این بیمه‌نامه در دو شرکت بیمه ایران و کارآفرین می‌پردازیم:

استثنائات بیمه سقوط در بیمه ایران

شرکت بیمه ایران موارد زیر را خارج از تعهدات خود می‌داند:

خسارت‌های ناشی از فرود هواپیما با اجازه بیمه‌گزار: مگر آنکه صراحتا خلاف این بند، در قرارداد بیمه توافقی با شرکت بیمه ایران صورت گرفته باشد.
خسارات ناشی از جنگ و هرگونه عملیات خرابکارانه، خصمانه و هواپیما ربایی.
خسارت‌های ناشی از بمب یا هر نوع مواد منفجره ساقط شده از اشیاء پرنده.

استثنائات بیمه سقوط در شرکت بیمه کارآفرین

شرکت بیمه کارآفرین موارد زیر را خارج از تعهدات خود می‌داند:

خسارت وارده به اموال بیمه‌گزار بر اثر برخورد هواپیما، بالگرد و قطعات منفصله از آن‌ها قبل از برخاستن و یا پس از نشستن بر روی زمین یا باند.
خسارت‌های وارده به اموال بیمه‌شده توسط هواپیماهای نظامی، انتظامی: اگر این هواپیماها حاوی تجهیزات و مهمات نظامی باشند، خسارت وارده خارج از تعهدات بیمه‌گر است. بیمه‌گزار می‌تواند در مورد این بند با بیمه‌گر مذاکره کند.
خسارات وارده به اموال بیمه‌گزار در نتیجه یکی از موارد درج شده در بندهای 1،2،3 و 4 از ماده 31 شرایط عمومی بیمه‌نامه: بیمه‌گزار می‌تواند در مورد این بند با بیمه‌گر مذاکره کند.
خسارت‌های وارده به اموال بیمه‌گزار ناشی از سقوط هواپیما، بالگرد و قطعات منفصله از آن‌ها به علل نظامی: اگر سقوط بر اثر برخورد یا اصابت هرگونه تجهیزات با کاربرد و اهداف نظامی رخ دهد، بیمه‌گر تعهدی در قبال بیمه‌گزار ندارد. هرچند بیمه‌گزار می‌تواند در مورد این بند با بیمه‌گر مذاکره کند.

قیمت بیمه سقوط هواپیما

شرکت‌های بیمه در محاسبه قیمت بیمه آتش سوزی موارد زیر را لحاظ می‌کنند:

شرایط بیمه‌نامه
نوع بنا: مسکونی، صنعتی، تجاری، آموزشی و…
ارزش ساختمان: متراژ و نوع سازه استفاده شده در آن
طرح‌های تخفیفی شرکت‌ها
ارزش لوازم و اثاثیه
مدت زمان قرارداد
افزون‌بر عوامل گفته‌شده، در قیمت این بیمه‌نامه فاصله مورد بیمه تا فرودگاه هم موثر است. معمولا تا شعاع 5 کیلومتری فرودگاه منطقه پرخطر و بیش از آن به عنوان مناطق کم‌خطر شناخته می‌شوند. بدیهی است که نرخ بیمه در مناطق پرخطر بیشتر از مناطق کم‌خطر تعیین می‌شود.

فرانشیز بیمه

مورد بعدی فرانشیز بیمه است. فرانشیز پوشش سقوط هواپیما، معمولا در شرکت‌ها حدود 15 درصد از مبلغ خسارت در هر حادثه تعیین می‌شود.

همچنین ‌می‌توانید مقاله ‌فرانشیز بیمه چیست و چگونه محاسبه می‌شود را در بلاگ آنیل مطالعه کنید.

سکونت در محدوده نزدیک به فرودگاه‌ها، سختی‌های خاص خود را دارد. صدای هواپیما، لرزش شیشه‌ها، نگرانی از سقوط هواپیما و… از جمله این سختی‌ها است. بیمه سقوط هواپیما، تحت پوشش‌های فرعی بیمه آتش سوزی به فروش می‌رسد. تعهدات بیمه‌نامه سقوط هواپیما می‌تواند، بخشی از این نگرانی‌ها را رفع کند.

برای خرید و فروش بیمه آتش سوزی با شماره زیر تماس بگیرید:

09122588623

همچنین برای سود آورتر کردن بیمه‌ نامه خود، در هر زمان می‌توانید از خدمات مشاوره بیمه آنیل یا مطالعه مقالات مرتبط با بیمه آتش سوزی در بلاگ کمک بگیرید.