کارشناسی خودرو چیست؟

کارشناسی خودرو چیست؟

وقتی برای خرید یک خودروی دست‌دوم اقدام می‌کنید، قطعاً به فردی نیاز پیدا خواهید کرد که بتواند خودروی مورد نظر را از هر لحاظ بررسی کند. نحوه کارشناسی خودرو بیشتر بستگی به شیوه کار کارشناس دارد، اما به‌ صورت کلی می‌توان گفت که طبق برگه کارشناسی خودرو، خودر باید از نظر موتور، فنی و بدنه به‌دقت بررسی شود. تنها از طریق کارشناسی فنی خودرو است که می‌توانید از سلامت موتور مطمئن شوید، چون ممکن است ابداً با این موضوع آشنایی نداشته باشید.

این کار هیچ‌گونه ارتباطی با معاینه فنی خودرو ندارد و هر کدام از آنها با هدف جداگانه‌ای انجام می‌شود. هدف از کارشناسی خودرو در محل بررسی سلامت خودرو از لحاظ فنی و ظاهری است. این بررسی عامل اصلی تعیین قیمت خودرو برای فروش و خرید خواهد بود. البته شرکت‌های بیمه‌گر کارشناسی خودرو برای بیمه بدنه را نیز انجام می‌دهند. توجه کنید که تنها افرادی برای کارشناسی ماشین صلاحیت دارند که دانش کافی در این زمینه داشته و بتوانند موتور، گیربکس، جلوبندی، قطعات موتور، رنگ خودرو و دیگر بخش‌ها را به‌دقت ارزیابی کنند.

تفاوت کارشناسی خودرو و معاینه فنی چیست؟

هدف از معاینه فنی خودرو بررسی برخی از استانداردهای جهانی است که باید در ساخت خودروها رعایت شود. تست خودرو یا معاینه فنی خودرو سالی یک‌ بار و با هدف تطابق وضعیت خودرو با شرایط استاندارد انجام می‌شود. در صورتی‌که مالک خودرو برای انجام معاینه فنی اقدام نکند، تردد او در خیابان‌ها و مسیرهای مختلف غیرقانونی بوده و پلیس می‌تواند، خودروی او را متوقف کند. بنابراین انجام معاینه فنی اجباری است.
اصلی‌ترین تفاوت کارشناسی خودرو با معاینه فنی در اجباری‌ بودن معاینه فنی و اختیاری‌ بودن کارشناسی خودرو خواهد بود.
از طرفی در معاینه فنی، تنها وضعیت سلامت خودرو و توان آن از لحاظ فنی بررسی می‌شود و وضعیت ظاهری آن مهم نیست که می‌تواند یکی دیگر از موارد تفاوت کارشناسی خودرو با معاینه فنی باشد.

چرا برای خرید بیمه بدنه به کارشناسی خودرو نیاز داریم؟

با افزایش خرید و فروش خودروهای دست‌دوم، کارشناسی خودرو بیشتر از قبل اهمیت پیدا کرده است. از طرفی هیچ‌کدام از شرکت‌های بیمه‌گر، بدون کارشناسی رسمی برای صدور بیمه شخص ثالث و بیمه بدنه اقدام نخواهند کرد. پس کارشناسی خودرو برای بیمه بدنه و شخص ثالث حیاتی است.

چه خودروهایی نیاز به کارشناسی دارند؟

کارشناسی خودرو در موارد مختلفی کاربرد دارد که از آن جمله می‌توان به موارد زیر اشاره کرد:

خرید خودروی دست دوم یا خودروی کارکرده

یکی از رایج‌ترین دلایل کارشناسی خودرو، خرید خودروی دست دوم است. می‌توان گفت که تشخیص بسیاری از عیب‌های فنی و ظاهری خودرو به‌ راحتی ممکن نخواهد بود. این عیب‌ها می‌توانند به صورت عمدی توسط فروشنده پوشانده شود تا او بتواند خودروی خود را با قیمت بیشتری بفروشد، اما لازم است بدانید که در این شرایط مسئله فقط پول نیست، بلکه این عیب‌ها می‌توانند عامل اصلی در تصادف‌های سنگینی باشند که نتیجه آن آسیب جدی به سرنشینان یا حتی فوت آن‌ها است.

خرید خودروی صفر

خرید خودروی صفر به چند روش انجام می‌شود که شامل خرید مستقیم از کارخانه، خرید از نمایشگاه ماشین، خرید از اشخاص دیگر و خرید حواله است. با توجه‌ به اینکه حتی خودروهای صفر نیز ممکن است، مشکلات فنی و یا حتی ظاهری داشته باشند، کارشناسی خودرو صفر ضرورت پیدا می‌کند.

تخمین میزان خسارت در رانندگی

یکی از موارد کارشناسی خودرو که بسیار رایج است، تخمین خسارت در رانندگی است. با توجه‌ به اینکه مبلغ خسارت پرداختی در بیمه بدنه به میزان خسارت وارده بستگی دارد، بنابراین تخمین آن اهمیت ویژه‌ای پیدا می‌کند. شرکت‌های بیمه‌گر معمولاً از کارشناس‌های رسمی خود برای تعیین میزان خسارت استفاده می‌کنند.

کارشناسی خودرو در محل چگونه است؟

کارشناسی خودرو در محل مورد نظر خریدار یا فروشنده خودرو انجام می‌شود. به این مفهوم که کارشناس برای کارشناسی بدنه خودرو و دیگر بخش‌های آن به محل اعزام خواهد شد.

کارشناسی رنگ خودرو

از نظر بسیاری از افراد بررسی رنگ بدنه نیازی به تخصص کارشناس ندارد، اما چالش اصلی اینجاست که گاهی صافکاری و رنگ خودروهای تصادفی آنچنان حرفه‌ای انجام شده یا آنقدر ابعاد رنگ کم است که هر شخصی قادر به تشخیص آن نیست. برخی از افراد پیشنهاد می‌کنند که ابتدا خریدار خودروی دست‌دوم با استفاده از کارشناسی خودرو مرکزی (کارشناسی خرید خودرو) برای بررسی نقاط مشکوک روی بدنه شامل بخش‌های کم‌رنگ و پُررنگ اقدام کند. بنابراین کارشناسی رنگ خودرو آن هم در مراحل ابتدایی می‌تواند توسط خریدار انجام شود، اما ممکن است یک بازدید ساده کمکی به کشف مشکلات رنگ و خرابی بدنه نکند. پس قطعاً به یک کارشناس خودروی حرفه‌ای برای بررسی رنگ و بدنه نیاز پیدا می‌کنید.

روش‌های کارشناسی رنگ خودرو

در کارشناسی‌های حرفه‌ای خودرو از 5 روش اصلی برای بررسی رنگ خودرو استفاده می‌شود که به شرح زیر است:

استفاده از چشم غیرمسلح
استفاده از حس لامسه
استفاده از آهن‌ربا
استفاده از دوربین عکاسی
استفاده از دستگاه‌های تشخیص رنگ

کارشناسی شاسی و ستون‌ها

با توجه‌ به اینکه شاسی در حالت عادی با چشم دیده نمی‌شود، بنابراین ممکن است آسیب‌های وارده به آن نیز مخفی بمانند. اگر آسیبی به شاسی وارد شده باشد، هرگز نباید خودرو را بخرید، حتی اگر فروشنده قیمتی خیلی کم را پیشنهاد دهد.
کارشناسی شاسی و ستون‌ها از حساسیت بسیار زیادی برخوردار است و برای این کار به یک کارشناس حرفه‌ای و بسیار ماهر نیاز دارید. لازم است بدانید که شاسی در واقع همان اسکلت‌بندی خودرو است که تنها در تصادف‌های بسیار سخت آسیب می‌بیند. بنابراین وجود آسیب روی این بخش از خودرو از بروز تصادفی سنگین خبر می‌دهد که می‌تواند باعث افت شدید قیمت خودرو شود.

غیر از شاسی کارشناس خودرو باید برای بررسی ستون‌ها نیز اقدام کند. ضعیف‌ترین قسمت از بدنه خودرو سقف است که با ستون‌ به بدنه اصلی متصل می‌شود. با توجه به اینکه سر سرنشین‌های یک خودرو در نزدیکی سقف و در راستای ستون‌ها قرار می‌گیرد، بنابراین ستون‌ها باید آنقدر محکم باشد که از سقف محافظت کرده و از طرفی در ضربه‌های تصادف‌های رانندگی به سر سرنشین آسیب نزنند.
وجود آسیب، ترک یا هر مشکلی در بخش ستون‌های خودرو به‌ مفهوم کاهش شدید امنیت جانی سرنشینان خواهد بود، چون سر آن‌ها در هر برخورد در معرض خطر بزرگی قرار می‌‌گیرد. بررسی سلامت ستون‌های خودرو کار راحتی نیست، پس آن را به یک کارشناس خودروی حرفه‌ای بسپارید.

کارشناسی تعویض قطعات خودرو

تعویض قطعات خودرو در شرایطی انجام می‌شود که تصادفی شدید رخ داده و خسارت وارده به قطعات به‌ اندازه‌ای است که امکان تعمیر وجود ندارد. این موضوع به‌ شدت روی قیمت خودرو تأثیر می‌گذارد. بنابراین به‌عنوان خریدار لازم است از تعویض یا عدم تعویض قطعات خودرو مطمئن شوید تا قیمتی بیشتر از ارزش واقعی پرداخت نکنید.

کارشناسی تعویض قطعات خودرو کار بسیار دشواری است و برای این کار باید از یک فرد بسیار ماهر و متخصص کمک بگیرید. گاهی ممکن است قطعات تعویضی از روی خودرویی دیگر باز شده و روی خودروی موردنظر شما بسته شده باشد. با توجه‌ به اینکه قطعه جایگزین می‌تواند کیفیت و رنگی کاملاً مشابه با قطعه اصلی قبلی داشته باشد، باز تشخیص دشوار می‌شود.

کارشناسی فنی خودرو

یکی از سخت‌ترین بخش‌ها در کارشناسی خودروها، بخش فنی، موتور و گیربکس است. کارشناسان خودرو برای کارشناسی فنی خودرو باید دانش فنی در حوزه مکانیکی داشته باشد یا کارشناس مکانیک باشند. کارشناسی فنی خودرو به 4 بخش اصلی تقسیم می‌شود که به شرح زیر است:

کارشناسی موتور
کارشناسی جلوبندی
کارشناسی گیربکس
کارشناسی یا تست دیاگ

کارشناس خودرو در این مرحله از کار خود باید به هرگونه لرزش یا صدای غیرطبیعی توجه کرده و مشکلات فنی مرتبط با آن را تشخیص دهد. در برخی از خودروهای پیشرفته می‌توان از دستگاه دیاگ استفاده کرد تا بخشی از مشکلات فنی مشخص شوند، اما توجه کنید که تست دیاگ نمی‌تواند تمامی عیب‌های فنی یک خودرو را نشان دهد.

قیمت کارشناسی خودرو

قیمت کارشناسی خودرو یک عدد ثابت ندارد، به این مفهوم که کارشناس خودرو در تهران ممکن است هزینه‌ای متفاوت با کارشناس خودرو در اصفهان یا مشهد دریافت کند. البته عوامل دیگری روی تعیین قیمت کارشناسی خودرو تأثیرگذارند که عبارت اند از:

مدل خودرو
برند خودرو
محل زندگی

برای خرید و مشاوره آنلاین بیمه بدنه با شماره زیر تماس بگیرید:

09122588623

همچنین برای سود آورتر کردن بیمه‌ نامه خود، در هر زمان می‌توانید از خدمات مشاوره بیمه آنیل یا مطالعه مقالات مرتبط با بیمه بدنه در بلاگ کمک بگیرید.