جریمه بیمه شخص ثالث

جریمه بیمه شخص ثالث روزی چقدر است و چگونه تعیین می شود؟

عوامل زیادی بر تمدید بیمه شخص ثالث تاثیرگذار است. داشتن بیمه شخص ثالث اجباری است و خسارت‌های جانی و مالی وارد شده به شخص ثالث را جبران می‌کند. افراد در صورت رانندگی بدون داشتن بیمه شخص ثالث جریمه خواهند شد. درصورتی که رانندگان زمان معین شده برای تمدید بیمه شخص ثالث را فراموش کنند، باید جریمه دیرکرد بیمه شخص ثالث را بپردازند.

معمولا برای تشویق افراد برای خرید بیمه شخص ثالث، هرساله بیمه مرکزی طرح بخشودگی جریمه دیرکرد بیمه شخص ثالث را در زمان معین ارائه می‌کند. امسال هم به مناسبت هفته بیمه طرح بخشودگی بیمه شخص ثالث از روز دوشنبه 13 آذر تا روز سه شنبه 12 دی برای موتورسیکلت‌ها و ماشین آلات کشاورزی و از روز دوشنبه 13 آذر تا پایان روز پنج شنبه 30 آذر برای سایر وسایل نقلیه اجرا می‌شود. بخشودگی جرایم دیرکرد در این بازه زمانی برای وسایل نقلیه فاقد بیمه‌نامه‌ای است که بیمه شخص ثالث یک ساله را خریداری می‌کنند

طرح بخشودگی جریمه دیرکرد بیمه شخص ثالث شامل کدام وسائل نقلیه می‌شود؟

مالکان تمام وسایل نقلیه، از جمله خودروهای سواری، تاکسی، کامیون، اتوبوس و موتورسیکلت می‌توانند بدون پرداخت جریمه دیرکرد، بیمه شخص ثالث خود را تمدید کنند.

به این ترتیب تمام افرادی که بلافاصله بعد از انقضای بیمه‌نامه خود نسبت به تمدید آن اقدام نکرده‌اند و مشمول جریمه‌ دیرکرد شده‌اند، اگر در این مدت بیمه ثالث خود را تمدید کنند، لازم نیست مبلغی به عنوان جریمه بپردازند. البته لازم به ذکر است مهلت اجرای طرح بخشودگی جریمه دیرکرد بیمه شخص ثالث برای خودروها فقط تا 30 آذر سال جاری است و افرادی که بعد از زمان مقرر اقدام به تمدید بیمه ثالث خود می‌کنند، مثل گذشته باید جریمه دیرکرد را بپردازند.

البته توجه داشته باشید که این طرح تنها شامل بیمه‌نامه‌های یک ساله است. یعنی رانندگانی که قصد خرید بیمه شخص ثالث کوتاه مدت، مثلا سه ماهه یا شش ماهه را داشته باشند، نمی‌توانند از بخشودگی جرائم آن بهره‌مند شوند.

جریمه دیرکرد بیمه ثالث در سال 1402 چه قدر است؟

بیمه شخص ثالث بیمه ای اجباری است که نداشتن یا عدم تمدید آن عواقب جبران ناپذیری برای رانندگان در پی خواهد داشت. اعمال جریمه توسط پلیس راهنمایی و رانندگی، انتقال خودرو به پارکینگ، پرداخت خسارات مالی و جانی ثالث توسط راننده مقصر و پرداخت جریمه دیرکرد از نتایج عدم تمدید بیمه ثالث است.

نحوه محاسبه جریمه دیرکرد بیمه شخص ثالث

جریمه دیرکرد بیمه ثالث به شکل روزانه محاسبه میشود و مبلغ آن برای انواع خودروها به شرح زیر است:

نوع وسیله نقلیه       =     مبلغ جریمه دیرکرد روزانه 1402 (تومان)
سواری -کمتر از چهار سیلندر     =     8349
سواری -پیکان، پراید و سپند     =     9888
سواری -سایر چهار سیلندرها      =     11622
سواری -بیش از چهار سیلندرها     =     13008
موتورسیکلت گازی      =     2072.88
موتورسیکلت دنده‌ای یک سیلندر      =     2532.33
موتورسیکلت دو سیلندر به بالا     =     2781.65
موتورسیکلت سه چرخ     =     2991.79
بارکش تا 1 تن   =    10299.05
بارکش بیش از 1 تن تا 3 تن     =     12316.17
بارکش بیش از 3 تن تا 5 تن    =     15589.32
بارکش بیش از 5 تن تا 10 تن    =      19973.70
بارکش بیش از 10 تن تا 20 تن    =     23243.29
بارکش بیش از 20 تن    =     24632.33

البته حداکثر جریمه دیرکردی که به یک خودرو تعلق می‌گیرد، به اندازه 365 روز است. یعنی اگر بیش از یک سال بیمه نامه ثالث نداشته یا آن را تمدید نکرده باشید، فقط به اندازه یک سال باید جریمه پرداخت کنید.

نوع کاربری وسیله نقلیه، ظرفیت بار خودرو و تعداد سیلندرهای از عوامل تعیین‌کننده برای محاسبه جریمه دیرکرد است. نحوه محاسبه جریمه دیر کرد تا مدت یک سال به شکل روزانه محاسبه می شود، برای محاسبه جریمه دیرکرد باید قیمت بیمه شخص ثالث را بدون در نظر گرفتن تخفیف بیمه شخص ثالث بر 365 تقسیم کرد.

بخشودگی جرایم دیرکرد بیمه شخص ثالث 1402 شامل کدام وسائل نقلیه می‌شود؟

در هر طرح بخشودگی، فهرست انواع وسایل نقلیه هم اعلام می‌شود. در آخرین طرح بخشودگی جرایم بیمه 1402 که در ماه‌های آذر و دی ماه اجرا می‌شود، جریمه تمام وسایل نقلیه موتوری بخشیده شده است و همه می‌توانند از این فرصت استفاده کنند.

دیرکرد بیمه شخص ثالث بر روی تخفیف بیمه‌نامه تاثیر می‌گذارد؟

اگر تمدید بیمه شخص ثالث خود را فراموش کرده‌اید یا به هر دلیل آن‌ را انجام نداده‌اید، نگران تاثیر دیرکرد بیمه شخص ثالث بر روی تخفیف بیمه ثالث خود نباشید. تخفیف عدم خسارت بیمه ثالث و جریمه دیرکرد به هم دیگر ارتباطی ندارند و اگر در طول مدت اعتبار بیمه شخص ثالث خود از شرکت بیمه خسارت نگیرد، مشمول تخفیف بیمه ثالث خواهید شد. در این حالت شما تنها باید جریمه دیرکرد بیمه شخص ثالث 1402 را پرداخت کنید.

آیا به خودروی مسروقه جریمه دیرکرد شخص ثالث تعلق می‌گیرد؟

خیر، در صورتی که خودروی شما در زمان موعد سررسید بیمه شما دزدیده شده باشد، می توانید با دریافت گواهی از کلانتری به همراه مشخصات ماشین‌تان از پرداخت جریمه دیرکرد بیمه شخص ثالث این مدت معاف شوید و نیاز به پرداخت جریمه بیمه نکردن ماشین ندارید.

آیا جریمه دیرکرد بیمه شخص ثالث بخشیده می‌شود؟

در کل جریمه بیمه شخص ثالث بخشیده نمی‌شود و تنها در زمان‌هایی که طرح بخشش جریمه بیمه شخص ثالث از طرف بیمه مرکزی اعلام می‌شود این فرصت را دارید که بدون پرداخت جریمه، بیمه شخص ثالث خود را تمدید کنید.

برای خرید و مشاوره آنلاین بیمه شخص ثالث با شماره زیر تماس بگیرید:

09122588623

همچنین برای سود آورتر کردن بیمه‌ نامه خود، در هر زمان می‌توانید از خدمات مشاوره بیمه آنیل یا مطالعه مقالات مرتبط با بیمه شخص ثالث در بلاگ کمک بگیرید.