امکان تغییر شرکت بیمه شخص ثالث

آیا امکان تغییر شرکت بیمه شخص ثالث وجود دارد؟

داشتن بیمه شخص ثالث اجباری است و همه افراد باید برای خودروی خود بیمه شخص ثالث بگیرند. این بیمه‌نامه خساراتی (جانی یا مالی) را که در طی یک حادثه رانندگی به افراد ثالث وارد شده است را جبران می‌کند. شرکت‌های مختلفی بیمه‌نامه شخص ثالث را به بیمه‌گذاران ارائه می‌کنند. با بررسی شرایط هر کدام و بسته به اولویت‌ها و خواسته‌های خود می‌توانید با یکی از شرکت‌ها قرارداد ببندید. گاهی شرایطی پیش می‌آید که تغییر شرکت بیمه شخص ثالث ضرورت پیدا می‌کند. در چنین مواقعی، لازم است که با مقررات انجام این‌ کار و مراحل آن آشنا باشید.

آیا امکان تغییر شرکت بیمه وجود دارد؟

بله. تغییر شرکت بیمه شخص ثالث مانند هر بیمه‌ دیگری امکان‌پذیر است. البته خوشبختانه برخلاف بیمه‌نامه‌های دیگر (مثلاً بیمه تکمیلی) تخفیف‌ها، مزایا و امتیازات بیمه شخص ثالث را در صورت عوض‌کردن شرکت از دست نمی‌دهید. برای انتقال بیمه‌نامه باید مقررات مربوط به این‌ کار را با دقت مطالعه و قبل از خرید بیمه شخص ثالث هزینه‌ها و شرایط شرکت‌های مختلف را با هم مقایسه کنید.

چرا شرکت بیمه‌ای که از آن بیمه شخص ثالث خریده‌ایم را تغییر می‌دهیم؟

بیمه‌گذاران برای عوض‌ کردن شرکت بیمه شخص ثالث خود دلایل مختلفی دارند. در برخی مواقع، کیفیت خدمات و پاسخگویی شرکت به گونه‌ای است که نیازهای افراد را در زمان وقوع حادثه و برای جبران خسارات برآورده نمی‌کند. همچنین، تعداد کم مراکز و نمایندگی‌های شرکت بیمه می‌تواند بسیاری از افراد را به فکر تغییر شرکت بیمه شخص ثالث بیندازد.

سایر مواردی که می‌تواند در این زمینه تاثیرگذار باشد عبارت است از:

1- ناراضی‌بودن بیمه‌گذار از نحوه پرداخت خسارت شرکت
2- ناراضی‌بودن بیمه‌گذار از هزینه تعیین‌شده برای خسارت
3- قوانین سخت‌گیرانه برای جبران خسارت
4- حق بیمه زیاد

با تغییر شرکت بیمه، تخفیف‌های بیمه شخص ثالث از بین می‌رود؟

خیر. چند سالی است که بیمه شخص ثالث به‌ جای خودرو محوربودن، راننده‌محور شده است، یعنی افراد با عوض‌ کردن شرکت بیمه شخص ثالث تخفیف‌های خود را از دست نمی‌دهند. این سوابق فقط متعلق به بیمه‌گذار است و در صورت فروش خودرو، امکان انتقال آن‌ به مالک جدید وجود ندارد (مگر اینکه مالک از بستگان درجه اول بیمه‌گذار باشد).

نحوه انتقال تخفیف بیمه ثالث در زمان خرید خودرو

از سال 1399 قانون جدیدی تصویب شد که انتقال تخفیف بیمه ثالث به مالکان جدید را غیرقانونی کرد. در حال حاضر حتی اگر فرد یک خودروی صفر بخرد، نمی‌تواند تخفیف بیمه ثالث را به خودروی جدید خود منتقل کند، بلکه باید تا زمان تمدید بیمه‌نامه صبر کند تا تخفیف‌ عدم خسارت بر قیمت بیمه‌نامه او اعمال شود. البته اگر خودروی قدیمی بیمه‌گذار در رده خودروهای اسقاطی باشد، می‌تواند تخفیف بیمه ثالث را به خودروی جدید خود انتقال دهد. برای این‌ کار باید مدارک زیر را به شرکت بیمه ارائه کند:

1- اصل بیمه‌نامه شخص ثالث
2- مدارک خودرو
3- مدارک شناسایی
4- سند خودروی جدید
5- پیوست فسخ بیمه‌نامه قبلی
درصورتی‌که کاربری خودروی جدید تغییر نکرده و کارکرده باشد هم می‌توان تخفیف‌های بیمه‌نامه را انتقال داد. همچنین اگر بیمه‌گذار خودروی بیمه‌شده را به بستگان درجه یک خود بفروشد، می‌تواند تخفیف‌های عدم خسارت را به مالک جدید منتقل کند.

آیا عدم انتقال بیمه شخص ثالث باعث ایجاد مشکل می‌شود؟

خیر. اگر بیمه شخص ثالث هنگام فروش خودرو به مالک جدید انتقال داده نشود، مشکلی برای پرداخت خسارت پیش نمی‌آید. در واقع اگر مشخصات خودرو در بیمه‌نامه و کارت ماشین یکسان باشد، مالک جدید (نامش در سند خودرو ثبت شده است) می‌تواند خسارت حوادث را از شرکت بیمه دریافت کند.

بهترین شرکت بیمه برای خرید بیمه شخص ثالث چه ویژگی‌هایی دارد؟

یکی از مهم‌ترین دلایل تغییر شرکت بیمه شخص ثالث این است که بیمه‌گذار قبل از عقد قرارداد و خرید بیمه‌نامه، شرایط و قوانین شرکت را بررسی نمی‌کند. پس به جزئیات توجه کنید!

توان‌گری مالی شرکت چقدر است؟ خسارت را تا چه میزان پوشش می‌دهد و چگونه آن را پرداخت می‌کند؟ چند شعبه دارد؟ آیا می‌توان به‌‌صورت الکترونیکی هم از خدمات آن استفاده کرد؟ تا چه اندازه پاسخگو است؟ آیا قیمت منصفانه‌ای دارد؟ حق بیمه تعیین‌شده آن به جیب شما می‌خورد؟ چقدر تخفیف دارد؟ آیا همه‌چیز را با جزئیات و به‌صورت شفاف، در قرارداد شرح داده است؟

با پاسخ‌دادن به این موارد، خواندن نظرات مشتریان شرکت و بررسی مزایا و معایب آن، می‌توانید شرایط شرکت‌های مختلف را با یکدیگر مقایسه کنید و بیمه شخص ثالث را از شرکتی بخرید که با شرایط و خواسته‌های شما مطابقت دارد.

برای تغییر شرکت بیمه چه مدارکی لازم است؟

همان‌ طور که شرایط شرکت‌های مختلف برای ارائه بیمه‌نامه با هم متفاوت است، مدارک مورد نیاز آن‌ها با هم فرق می‌کند. بنابراین، حتماً هنگام ثبت‌نام و اقدام برای تغییر شرکت بیمه شخص ثالث، لیست مدارک لازم شرکت را بررسی کنید. البته برخی از این اسناد در بسیاری از شرکت‌های بیمه مشترک است.

مهم‌ترین مدارک عبارت است از:

1- مدارک مربوط به خودرو (کارت، برگ سبز و …)
2- مدارک مربوط به راننده (گواهینامه، مدارک شناسایی و …)
3- بیمه‌نامه فعلی
4- فرم درخواست تغییر شرکت بیمه

برای خرید و مشاوره آنلاین بیمه شخص ثالث با شماره زیر تماس بگیرید:

09122588623

برای سود آورتر کردن بیمه‌ نامه خود، در هر زمان می‌توانید از خدمات مشاوره بیمه آنیل یا مطالعه مقالات مرتبط با بیمه شخص ثالث در بلاگ کمک بگیرید.