قانون جدید بیمه شخص ثالث در سال 1402

قانون جدید بیمه شخص ثالث در سال 1402

بیمه شخص ثالث برای ماشین‌ها و موتور سیکلت‌ها اجباری است و نداشتن آن جریمه دارد. یکی از مهم‌ترین موضوعات در مورد بیمه شخص ثالث میزان و مبلغ قیمت بیمه است. قیمت بیمه شخص ثالث آنیل هر ساله با توجه به میزان دیه‌ای که برای آن سال مشخص شده است از سوی بانک مرکزی تعیین می‌شود.

قانون ثبت گواهینامه در بیمه شخص ثالث آنیل

یکی از قوانین مهم در سال 1402 برای بیمه شخص ثالث، قانون ثبت گواهینامه است که بر اساس این قانون باید گواهینامه تمامی اشخاصی که از خودرو استفاده می کنند در بیمه شخص ثالث ثبت گردد.
این قانون باعث می شود تا امکان انتقال تخفیفات بین افرادی که از خودرو استفاده می کنند به راحتی صورت گیرد. قانون ثبت گواهینامه در بیمه شخص ثالث به خاطر شخصی سازی و راننده محور کردن بیمه وضع شده است.

قانون جدید برای انتقال تخفیفات بیمه شخص ثالث

از مهمترین قوانینی که در سال 1402 برای بیمه شخص ثالث در نظر گرفته شده است، قانون انتقال تخفیفات می باشد. بر اساس این قانون بیمه شخص ثالث از سال 1402 راننده محور شده است و شخصی که دارای تخفیف باشد می تواند این تخفیفات را به خودرو جدید خود انتقال دهد.
بر اساس این قانون، اگر بیمه شخص ثالث شما دارای تخفیف عدم خسات باشد، می توانید این تخیفیفات را به خودرو جدید خود یا اعضای درجه یک خانواده انتقال دهید. بنابراین با این قانون شما اگر خودرو خود را تعویض کنید، تخفیفات شما از بین نخواهد رفت.

نرخ بیمه شخص ثالث 1402 چقدر است؟

نرخ بیمه دیه در سال 1402 حدود 50 درصد افزایش پیدا کرده است و بر همین اساس تعرفه، حق بیمه شخص ثالث هم نسبت به پارسال حدود 30 درصد افزایش پیدا کرده است. البته نرخ بیمه شخص ثالث برای گروه‌ های مختلف ماشین (2 سیلندر، 4سیلندر و … موتور سیکلت) و سایر خودروها مثل ماشین آلات کشاورزی و…. متفاوت است. غیر از ماشین آلات کشاورزی که هنوز میزان افزایش آن به طور قطعی مشخص نیست، نرخ بیمه شخص ثالث دیگر خودورها از سوی بانک مرکزی مشخص شده است.

نحوه محاسبه قیمت بیمه شخص ثالث در سال 1402

مبلغ بیمه شخص ثالث به مبلغ تعیین‌شده برای دیه در هر سال بستگی دارد. سایر عوامل مؤثر برای محاسبه نرخ بیمه شخص ثالث 1402 عبارت است از:
• نوع و مدل ماشین
• سال ساخت
• نوع کاربری ماشین (تاکسی‌های اینترنتی، تاکسی‌های داخل شهر و خارج شهر بین 10٪ تا 20٪ حق بیمه بیشتری نسبت به نرخ پایه دارند)
• میزان و مبلغ درخواستی برای سقف تعهدات پوشش مالی بیمه شخص ثالث
• مدت اعتبار بیمه شخص ثالث (یک‌ساله یا کوتاه‌مدت)
• میزان تخفیف عدم خسارت
• جریمه دیرکرد بیمه‌نامه
• تعداد و میزان نمره منفی راننده (نرخ حق بیمه برای نمرات منفی رانندگان 30 درصد افزایش پیدا می‌کند)

تعهد جانی بیمه شخص ثالث در سال 1402

جبران هرگونه خسارت جانی و بدنی که به هر یک از افراد در یک تصادف وارد شود، در حوزه تعهدات جانی بیمه شخص ثالث راننده مقصر قرار می‌گیرد، به این معنا که هزینه‌های ناشی از صدمه به اعضای بدن مانند شکستگی، نقص عضو و ازکار‌افتادگی‌های جزئی و کلی که بر اثر تصادفی رخ دهد که یک وسلیه نقلیه در آن موثر بوده است، به کمک بیمه شخص ثالث خودرو پرداخت می‌شود. تعهدات جانی بیمه شخص ثالث به مبلغ دیه سال بستگی دارد و سقف پرداختی در خسارت جانی بیمه شخص ثالث برابر با دیه کامل یک انسان در ماه‌های حرام است و برای همه بیمه‌ها یکسان است.

تعهد مالی بیمه شخص ثالث در سال 1402

راننده‌ی مقصر در یک تصادف، هزینه‌های مربوط به تعمیرات و بازسازی ماشین‌های آسیب‌دیده را پرداخت می‌کند. البته برخلاف تعهدات جانی بیمه شخص ثالث، میزان تعهدات مالی این بیمه برای همه بیمه‌نامه‌ها یکسان نیست و رانندگان و مالکان هر خودرو می‌توانند به دلخواه خود این تعهدات را انتخاب کنند. البته معمولا حداقل و حداکثری برای تعهدات مالی بیمه شخص ثالث مشخص می‌شود.

حداقل پوشش مالی بیمه شخص ثالث آنیل

معمولا حداقل تعهدات مالی بیمه شخص ثالث 2/5 درصد مبلغ دیه هر سال در ماه حرام است. پس افزایش نرخ دیه سال 1402، حداقل تعهدات مالی شرکت‌ها مختلف برای بیمه شخص ثالث از 20 میلیون تومان در سال 1401 به نزدیک 30 میلیون تومان در سال 1402 می‌رسد. بر اساس قانون برای گرفتن خسارت مالی تا سقف این مبلغ، باتوجه‌به موارد زیر دیگر نیازی به گزارش مقامات انتظامی و کروکی پلیس نیست.
• هر دو طرف دارای گواهی‌نامه باشند
• خسارت جانی اتفاق نیافتاده باشد.

سقف پوشش مالی بیمه شخص ثالث 1402

معمولا حداکثر سقف تعهدات مالی بیمه شخص ثالث 50 درصد یا نیمی از مبلغ دیه تعیین‌شده برای ماه‌های حرام در هر سال است. پس باتوجه‌به دیه 1/2 میلیارد تومانی ماه‌های حرام سقف خسارت بیمه شخص ثالث در سال 1402 هم 600 میلیون تومان است.

مدت اعتبار بیمه شخص ثالث در سال 1402

معمولا بیمه‌های شخص ثالث یک‌ساله صادر می‌شود، منتها امکان خرید بیمه شخص ثالث مدت‌دار 6 ماه یا 9 ماه هم وجود دارد. نکته مهم این است که برای کسانی که شروع اعتبار بیمه‌نامه آنها قبل از 29 اسفند سال گذشته بوده است، افزایش مبلغ دیه نیاز به الحاقیه ندارد، اما چون تعهدات مالی بیمه‌نامه آنها 26 میلیون تومان است، درصورت تمایل می‌توانند آن را افزایش دهند.

برای خرید و مشاوره آنلاین بیمه شخص ثالث با شماره زیر تماس بگیرید:

09122588623

همچنین برای سود آورتر کردن بیمه‌ نامه خود، در هر زمان می‌توانید از خدمات مشاوره بیمه آنیل یا مطالعه مقالات مرتبط با بیمه شخص ثالث در بلاگ کمک بگیرید.