بیمه مسئولیت پزشکان

بیمه مسئولیت پزشکان

پزشک بودن از جمله مشاغلی است احتمال رخ دادن اشتباهات در آن زیاد است، هر پزشک ممکن است حداقل یک‌ بار در طول دوران کار خود، تشخیص اشتباه داده، داروی غلطی تجویز کرده و یا در فرایند درمان بیمار دچار مشکل شود. در این صورت باید راهی برای جبران این سری از اشتباهات وجود داشته باشد.
بیمه مسئولیت پزشکان یک راه حل خوب برای ایجاد امینت شغلی این افراد است. به همین دلیل است که پزشکان برای راحت بودن در کار خود، به دنبال بیمه مسئولیت پزشکان هستند. طبق این بیمه‌نامه، شرکت‌های بیمه متعهد می‌شوند که خسارت‌های جسمی یا روانی ناشی از اشتباهات پزشکی را جبران کنند، به‌ همین ترتیب این مسئولیت تا حد زیادی از شانه‌های پزشک برداشته شده و می‌تواند با خیال راحت و دقت بیشتر، کار خود را انجام دهد.

بهترین بیمه مسئولیت پزشکان دارای چه ویژگی هایی است ؟

برای اینکه بتوان بهترین بیمه مسئولیت پزشکان را تهیه کرده و از مزایای آن بهره‌مند شد، باید موارد را در نظر گرفت که عبارت اند از:

گروه‌بندی پزشکان
حوزه کاری پزشکان مختلف با یکدیگر متفاوت است، به همین دلیل میزان ریسک‌ در تخصص آن‌ها نیز با هم متفاوت خواهد بود. درنتیجه شرکت‌های بیمه برای صدور بیمه مسئولیت پزشکان، آن‌ها را در پنج گروه طبقه‌بندی می‌کنند. به همین دلیل در زمان خرید بیمه مسئولیت باید به این گروه‌بندی توجه کرده و متناسب با تخصص خود اقدام کنید.
ضمانت پرداخت
قبل از خرید بیمه مسئولیت پزشکان، باید مواردی که تحت پوشش این نوع بیمه قرار گرفته و میزان تعهد شرکت بیمه برای جبران خسارت آگاه شده و سپس اقدام به خرید بیمه مسئولیت کنید.
تخفیف‌های بیمه
از موارد مهمی که باید برای انتخاب بهترین بیمه مسئولیت پزشکان در نظر داشته باشید، تخفیف‌های بیمه است. این تخفیف‌ها در صورتی اعمال می‌شوند که شما در طول یک سال اعتبار بیمه، از آن استفاده نکرده باشید. درنتیجه برای تمدید این بیمه نیاز به پرداخت هزینه کمتری خواهید داشت.
پوشش‌های تکمیلی
این نوع از پوشش‌ها بسته به شرکت بیمه‌ای که انتخاب می‌کنید، متفاوت خواهد بود. به عنوان مثال بعضی از شرکت‌ها، بیمه مسئولیت را برای رزیدنت‌ها و دانشجویان پزشکی نیز ارائه می‌دهند. همچنین بعضی از آن‌ها موارد جانبی مانند ترک اعتیاد، عمل‌های زیبایی، طب سنتی و طب سوزنی را نیز بر عهده می‌گیرند. به همین دلیل باید پیش از هر چیز تعهدات و پوشش‌های شرکت بیمه را بررسی کرده و سپس برای خرید بیمه مسئولیت اقدام کنید.

هزینه بیمه مسئولیت پزشکان چقدر است؟

حق بیمه مسئولیت پزشکان نیز مانند بسیاری از بیمه‌های دیگر، به‌صورت سالانه پرداخت می‌شود و نرخ مصوب آن بسته به گروه‌بندی پزشکان، در ابتدای هرسال مشخص می‌شود. برای محاسبه قیمت بیمه مسئولیت پزشکان و پیراپزشکان، فاکتورهای مختلفی در نظر گرفته می‌شوند که از قرار زیر هستند:
نوع تخصص و حوزه کاری
پزشکان و پیراپزشکان، بسته به نوع تخصص و حوزه کاری خود در دسته‌بندی‌های مختلفی قرار می‌گیرند که میزان ریسک‌پذیری متفاوتی دارند. بر اساس این دسته‌بندی هرچه ریسک کار پزشک یا پیراپزشک بیشتر باشد، قیمت بیمه مسئولیت نیز بیشتر خواهد بود.
سقف پوشش
بسته به اینکه شرکت بیمه چه مواردی را تحت پوشش قرار دهد، قیمت بیمه مسئولیت متفاوت است. برای مثال در مواردی که فوت تحت پوشش قرار می‌گیرد، نرخ دیه نیز در تعیین قیمت بیمه تأثیرگذار است. شما می‌توانید متناسب با تخصص خود و با توجه به خطرات احتمالی که ممکن است در حین کار بیمار را تهدید کنند، پوشش‌های موردنیاز خود را مشخص کرده و بر این اساس متناسب‌ترین نوع بیمه را برای خود انتخاب کنید.
تخفیف‌های بیمه
درصورتی‌ که مدتی از بیمه مسئولیت شما گذشته باشد و از آن استفاده نکرده باشید، شرکت بیمه تخفیف‌هایی را برای شما قائل می‌شود که می‌توانید در سال‌های بعدی و برای تمدید از آن‌ها استفاده کنید. همچنین در مواردی ممکن است شرکت‌های بیمه برای جذب بیشتر پزشکان و پیراپزشکان، تخفیف‌هایی را برای مراجعین خود در نظر بگیرند که در این صورت شما می‌توانید از این تخفیف‌های گروهی بهره‌مند شوید.

خسارات تحت پوشش بیمه مسئولیت پزشکان:

1- خسارت نقص عضو: اگر بیمار به دلیل اشتباهات پزشک معالج دچار نقص عضو شود، بیمه‌گر طبق پوشش های بیمه‌نامه مسئولیت پزشکان، غرامت مربوطه را تا سقف تعهدات پرداخت می‌کند.
2- خسارت فوت: اگر حین انجام اقدامات پزشکی، بیمار به دلیل اشتباهات پزشک، جان خود را از دست بدهد، از طرف بیمه‌گر مبلغ غرامت به وراثت وی پرداخت خواهد شد. سقف پرداخت دیه در سال 1402، معادل 1 میلیارد و 200 میلیون تومان برای ماه‌های حرام است.
3- پرداخت هزینه‌های پزشکی: هزینه‌های درمانی صدمات جسمی یا روانی وارده بر بیمار از طرف پزشک براساس رای مراجع ذی‌صلاح تا سقف تعهدات پرداخت می‌شود.

خسارت‌های خارج از پوشش بیمه مسئولیت پزشکان:

1- عدم هوشیاری پزشک یا پیراپزشک در اثر مصرف مواد مخدر، الکل یا داروی خواب آور حین مداوای بیمار که منجر به بروز خسارت گردد.
2- تحقق عملی خارج از وظایف شغلی و صنفی پزشک یا پیراپزشک
3- اقدامات خارج از ضوابط یا قوانین جاری پزشکی
4- هرگونه بیهوشی خارج از محیط بیمارستان و درمانگاه
5- صدمات ناشی از تشعشعات هسته‌ای و پرتوهای انرژی
6- ایجاد آسیب عمدی از طرف پزشک یا پیراپزشک

مدارک لازم برای دریافت خسارت بیمه مسئولیت پزشکان و پیراپزشکان:

بیمه‌گزار به محض اطلاع از بروز خسارت حداکثر ظرف 5 روز اداری می‌تواند به صورت مکتوب به شرکت بیمه‌گر موضوع را اعلام کند. سپس با ارائه مدارک زیر، درخواست رسیدگی به خسارت تحت پوشش بیمه مسئولیت پزشکی و پیراپزشکی داشته باشد:
• برگه احضاریه یا اخطاریه بیمه‌گزار
• رای هیئت بدوی نظام پزشکی
• تصویر برابر اصل برگه بازجویی
• گواهی فوت و تأییدیه پزشکی قانونی در صورت فوت بیمار
• کپی برابر اصل شکایت های وراثت بیمار در صورت فوت
• کپی کارت ملی فوت شده، مصدوم و بیمه‌گزار
• گواهی حصر وراثت بیمار فوت شده
• کپی برابر اصل رای دادگاه مبنی بر محکومیت بیمه‌گزار
• تصویر برابر اصل شده پروانه پزشکی
• کارت ملی پزشک

برای خرید و مشاوره آنلاین بیمه مسئولیت با شماره زیر تماس بگیرید:

09122588623

همچنین برای سود آورتر کردن بیمه‌ نامه خود، در هر زمان می‌توانید از خدمات مشاوره بیمه آنیل یا مطالعه مقالات مرتبط با بیمه مسئولیت در بلاگ کمک بگیرید.