تاریخچه بیمه در ایران و جهان

تاریخچه بیمه در ایران و جهان

بیمه چیست ؟

بیمه، ساز و کاری است که از طریق آن بیمه‌گر به بیمه‌گزار مطابق ملاحظاتی تعهدات زیر را می‌دهد:
اگر در زمان مشخصی یک حادثه رخ بدهد، بیمه‌گر باید خسارت بیمه‌گزار را جبران کند.
خدمات مشخصی که در قرارداد تعیین شده است را به بیمه‌گزار ارائه دهد.

در قرارداد بیمه، ریسک مشخصی از طرف بیمه‌گزار به بیمه‌گر منتقل می‌شود. در ازای انتقال این ریسک، بیمه‌گزار موظف به پرداخت حق‌بیمه می‌شود.

بیمه‌گر کیست؟

بیمه‌گر شخص حقوقی است که در مقابل دریافت حق بیمه از بیمه‌گذار، جبران خسارت یا پرداخت مبلغ مشخصی را در صورت وقوع حادثه تعهد می‌کند.

بیمه‌گزار کیست؟

بیمه‌گذار شخص حقیقی یا حقوقی است که با پرداخت حق بیمه، جان، مال یا مسئولیت خود یا شخص ثالث را تحت پوشش بیمه قرار می دهد.

تاریخچه بیمه در جهان

نخستین بهره‌گیری از صنعت بیمه را به دریانوردان و بازرگانان نسبت می‌دهند. شکل‌ اولیه بیمه، توسط بازرگانان چینی استفاده می‌شد. آن ها آموختند که احتمال دستبرد به تمام کشتی‌هایی که در یک روز مشخص در یک بندر، تردد می‌کنند پایین است. بنابراین برای جلوگیری از خطر از بین رفتن سرمایه‌شان، کالاهای خود را در چند کشتی و قایق بارگیری می‌کردند.

استفاده از قراردادهای بیمه پیشرفته‌تر به ۵۰۰ تا ۶۰۰ سال قبل از میلاد در کشورهای مدیترانه برمی‌گردد. عده‌ای دریانوردان را به عنوان مبدا این بیمه می‌شناسند. کشتی‌رانان برای خرید کالاهای خود از بازرگانان و تجار، وام می‌گرفتند. با این شرط که: اگر از سفر به سلامت برگردند در یک مدت زمان مشخص اصل پول و سودش را به آن ها بازگردانند.

بازرگانان در طول مدت قرارداد، بخشی از کالاهای دریانوردهای قرض شده را نزد خود گرو نگه می‌داشتند. اگر طلب آن ها طی محدوده زمانی قرارداد وصول نمی‌شد، آنها می‌توانستند کالاها را حراج کنند. اما اگر کشتی با حوادثی مثل طوفان یا هجوم دزدان دریایی روبرو می‌شد؛ دریانورد، وظیفه‌ای در قبال دادن وام نداشت.

تاریخچه بیمه در ایران و جهان

بیمه به صورت امروزی

پیشینه فعالیت بیمه‌گری به سال ۱۵۵۲ در شهر فلورانس ایتالیا بازمی‌گردد. اما مهم‌ترین اجتماع بیمه‌گران توسط کشتی‌داران و تاجران انگلیسی در قرن ۱۷ میلادی لندن شکل گرفت. آن ها پیمانی را متعهد شدند که به عنوان شبیه‌ ترین قرارداد به بیمه امروزی شناخته می‌شود. این اجتماع در واقع بنیان‌گذاران بیمه لویدز شدند. لویدز در حال حاضر به عنوان یکی از بزرگترین شرکت‌های بیمه در جهان شناخته می‌شود. سال ۱۶۶۷ در شهر لندن یک آتش‌سوزی فاجعه بار اتفاق افتاد. این فاجعه باعث ابداع بیمه آتش‌سوزی به عنوان دومین رشته‌ ی بیمه امروزی شد. بیمه آتش سوزی نخستین بیمه‌ ای بود که در ایالات متحده آمریکا رواج یافت.

تاریخچه بیمه در ایران

تاریخچه بیمه در ایران به زمان شاه عباس صفوی برمی‌گردد. به این شکل که کاروان‌ سراها در آن دوران، نقش بیمه‌گر را داشتند. آن ها کالاهای بازرگانان را در مقابل خطرات راهزنان و سارقان داخل و خارج شهر حفظ می‌کردند.

همچنین در مورد قدیمی ترین بیمه در ایران هم باید بدانید که بیمه ایران اولین، بزرگ‌ترین و قدیمی‌ترین شرکت بیمه در ایران و تنها شرکت دولتی در زمینه بیمه است که سهام آن کاملاً در اختیار دولت جمهوری اسلامی ایران قرار دارد. این شرکت در تاریخ ۱۵ آبان سال ۱۳۱۴ به دست الکساندر آقایان و به عنوان اولین شرکت بیمه ایرانی آغاز به فعالیت کرده‌است.

بیمه در ایران به صورت امروزی

آغاز فعالیت بیمه به صورت امروزی به زمان قاجار برمی‌گردد. در سال ۱۲۶۹، دو موسسه روسی به نام‌های « نادژا» و « کافکاز مرکوری» وارد ایران شدند. بعد از آن ها، به تدریج سایر شرکت‌های خارجی بیمه نیز فعالیت بیمه‌ای خود را آغاز کردند. بنابر بررسی تاریخچه بیمه در جهان و ایران، حدود ۲۵ سال صنعت بیمه ایران توسط خارجی‌ها اداره می‌شد. در این بازه زمانی ۲۹ شرکت بیمه در ایران فعال بودند.

در سال ۱۳۱۰ قانون و نظام‌نامه ثبت شرکت‌ها تصویب شد. به موجب این قانون فعالیت صنعت بیمه در آن سال‌ها شکل جدی‌تری به خود گرفت. دو شرکت «اینگستراخ» و «یورکشایر» از جمله شرکت‌های سرآمد خارجی بودند.

این اقدام مجلس شورای ملی به فعالیت شرکت سهامی بیمه ایران، رسمیت داد. بالاخره دولت مصدق در سال ۱۳۳۱ شمسی، قانونی تصویب کرد که مطابق آن فعالیت شرکت‌های خارجی خیلی محدودتر شد.

صنعت بیمه بعد از انقلاب اسلامی

همه شرکت‌های بیمه ایرانی در سال ۱۳۵۸ توسط شورای انقلاب، ملی اعلام شد. تمامی فعالیت‌های این شرکت‌ها نیز به موجب اصل ۴۴ قانون اساسی زیر نظر دولت قرار گرفت. سه شرکت بیمه ایران، آسیا و البرز در سال‌های ۱۳۶۰ تا ۱۳۶۱ مجوز صدور بیمه‌نامه دریافت کردند. شرکت بیمه دانا در سال ۱۳۶۷ با ادغام ۱۰ شرکت بیمه شکل گرفت. در حال حاضر نیز شرکت‌های زیادی در صنعت بیمه ایران فعال هستند. این شرکت‌ها بیمه‌ های مختلفی را به بیمه‌گزاران خود ارائه می‌دهند. اخیرا شرکت‌‌ های بیمه‌ای که وابسته به بانک‌های خصوصی هستند بیشتر مورد اقبال عمومی قرار گرفته‌اند.

برای خرید و مشاوره آنلاین بیمه عمر با شماره زیر تماس بگیرید:

09122588623

همچنین برای سود آورتر کردن بیمه‌ نامه خود، در هر زمان می‌توانید از خدمات مشاوره بیمه آنیل یا مطالعه مقالات مرتبط با بیمه عمر در بلاگ کمک بگیرید.