بیمه گلخانه چیست؟

بیمه گلخانه با هدف تحت‌ پوشش قرار دادن تاسیسات، سازه‌ها و پوشش گلخانه طراحی شده است. این نوع بیمه‌نامه در اصل بین صندوق بیمه کشاورزی و تولید‌کنندگان محصولات گلخانه‌ای منعقد خواهد شد. بیمه گلخانه داران می‌تواند شامل بیمه سازه‌های گلخانه، بیمه تاسیسات گلخانه، بیمه محصولات گلخانه‌ای و بیمه آتش سوزی گلخانه باشد.

بیمه آتش سوزی گلخانه چه مزایایی دارد؟

پوشش هزینه تعمیر یا تعویض دستگاه های آسیب دیده در آتش سوزی

پوشش فوت در اثر اتش سوزی برای خانواده ها

پوشش مکان هایی که بخاطر آتش سوزی آسیب دیده اند.

تعهدات بیمه‌گر در بیمه آتش سوزی گلخانه

تعهدات بیمه‌گر برای پرداخت خسارت وارده به سازه گلخانه، تاسیسات و پوشش‌ها به شرح زیر است.

سازه گلخانه
از سال دوم نصب سازه به ازای هر سال، 10 درصد استهلاک محاسبه و سپس کسر می‌شود. خسارت قابل پرداخت در بیمه سازه‌های گلخانه به‌صورت زیر محاسبه می‌شود:
خسارت قابل پرداخت به سازه گلخانه در آتش‌سوزی = ارزش بیمه هر مترمربع از سازه گلخانه * درصد خسارت * (1-عوامل خارج از پوشش) * (1-درصد استهلاک+درصد فرانشیز)

پوشش گلخانه
پوشش گلخانه در مدت اعتبار گارانتی استهلاک صفر خواهد بود. پرداخت خسارت پوشش گلخانه دارای 2 تبصره به شرح زیر است:
اگر خسارت‌های وارد شده به پوشش و تاسیسات گلخانه بیشتر از 2 میلیون تومان باشد، باید کارشناس ارزیاب و مدیر گروه خدمات بیمه‌ای برای بازدید و بررسی خسارت‌های وارد شده اقدام کنند.
برای ارزیابی میزان خسارت‌های وارد شده بر اثر برف سنگین و طوفان، باید تاییده‌ای از اداره هواشناسی یا نزدیک‌ترین ایستگاه هواشناسی منطقه مبتنی بر رخ‌ دادن خطرات ذکر شده آماده شود.

تاسیسات گلخانه
از سال دوم نصب تاسیسات به ازای هر سال، 10 درصد استهلاک محاسبه و سپس کسر خواهد شد. خسارت قابل پرداخت در بیمه گلخانه به‌صورت زیر محاسبه می‌شود.
خسارت قابل پرداخت به تاسیسات گلخانه در آتش‌سوزی = بیمه هر مترمربع از گلخانه * درصد خسارت * (1-عوامل خارج از پوشش) * (1-درصد استهلاک+درصد فرانشیز)

پوشش‌های اصلی بیمه آتش‌سوزی گلخانه

پوشش‌های اصلی بیمه آتش‌سوزی گلخانه در همه بیمه‌نامه‌های آتش‌سوزی ثابت است و جزء موارد پایۀ بیمه‌ای محسوب می‌شود. بنابراین هر شخص حقیقی یا حقوقی که برای خرید این بیمه‌نامه اقدام می‌کند، پوشش‌های زیر را دریافت خواهد کرد.

پوشش انفجار
پوشش انفجار در بیمه آتش‌سوزی به مفهوم آزاد شدن ناگهانی انرژی در اثر انبساط بخار یا گاز است. انفجار در گلخانه می‌تواند به شکل‌های مختلفی رخ دهد، اما تمامی آن‌ها دارای ویژگی‌های مشترکی است. بنابراین علت هر انفجاری می‌تواند انبساط مقادیر زیادی از بخار و گاز باشد که بر اثر فشار بالا، فعل و انفعالات شیمیایی و تولید حرارت رخ می‌دهد. این دلایل می‌توانند به موانع اطراف خود فشار وارد کرده و آن‌ها را منفجر کند. توجه کنید که انفجارهای هسته‌ای و مواد منفجره تحت پوشش‌ بیمه آتش سوزی گلخانه قرار نمی‌گیرند.

پوشش صاعقه
خسارت‌هایی که بر اثر حرارت مستقیم یا غیرمستقیم صاعقه یا بر اثر نیروی آن وارد می‌شود، جزء خسارت‌های مستقیم است. این خسارت‌ها تحت پوشش بیمه آتش‌سوزی گلخانه قرار می‌گیرد. در مقابل، خسارت‌های واردشده بر اثر انرژی الکتریکی صاعقه به‌عنوان خسارت‌های غیرمستقیم شناخته می‌شود و تحت پوشش بیمه آتش‌سوزی گلخانه قرار نمی‌گیرد.

پوشش آتش‌سوزی
آتش‌سوزی به معنای آتشی است که از یک منبع حرارتی غیرقابل کنترل شروع می‌شود یا منبع حرارتی کنترل‌شده‌ای را ترک و به دلیل حرارت زیاد گسترش پیدا می‌کند. آتش‌سوزی زمانی رخ می‌دهد که ۳ عامل اصلی جسم سوختنی، جرقه یا دما و اکسیژن فراهم باشد. اگر آتش‌سوزی از کانون اولیه یا محل شروع خود خارج شود، به آن آتش کنترل نشده می‌گویند. در بیمه گلخانه داران برای آتش‌سوزی، این نوع آتش تحت پوشش قرار می‌گیرد.

استثنائات پوشش های بیمه آتش سوزی گلخانه

یعنی مواردی که در این حالت شرکت بیمه آن ها را پوشش نمیدهد:

امواج صوتی و مواد رادیو اکتیو
آثار هنری،نسخه های تاریخی و خطی
بازسازی و جمع آوری اطلاعات جنگ
شورش و جنگ داخلی
استهلاک
اوراق بهادر
مسکوکات،طلا و فلزات قدیمی آتش فشان

عوامل تاثیرگذار بر قیمت بیمه آتش سوزی گلخانه چیست؟

عوامل مختلفی بر قیمت بیمه آتش‌سوزی گلخانه تاثیر می‌گذارد. از جمله مهم‌ترین آنها می‌توان به موارد زیر اشاره کرد:

پوشش‌های اضافی بیمه آتش‌سوزی گلخانه
میزان ریسک مورد بیمه‌شده
میزان ریسک محل مورد بیمه‌شده
ارزش سازه و بناها
شرایط بیمه‌نامه
ارزش اموال، لوازم و تجهیزات مورد بیمه‌شده
تخفیف‌های بیمه‌گر

برای خرید و مشاوره آنلاین بیمه آتش سوزی با شماره زیر تماس بگیرید:

09122588623

همچنین برای سود آورتر کردن بیمه‌ نامه خود، در هر زمان می‌توانید از خدمات مشاوره بیمه آنیل یا مطالعه مقالات مرتبط با بیمه آتش سوزی در بلاگ کمک بگیرید.