بیمه کارت سبز

بیمه کارت سبز: راهنمای دریافت بیمه خودرو بین المللی

بیمه کارت سبز، فعالیت خود را در سال 1953 آغاز کرد و برای عضویت در این کمیته این شرط را در نظر گرفت که اگر بیمه شخص ثالث در کشور شما اجباری باشد، حق عضویت برای این بیمه سبز خودرو را دارید. در حال حاضر 48 کشور عضو این سیستم هستند که اکثر هم اروپایی هستند. کشور ایران در سال 1356 به این سیستم پیوست.

بیمه خودرو بین المللی یا کارت سبز چیست؟

بیمه خودرو بین المللی که به آن بیمه کارت سبز خودرو هم می‌گویند، نوعی بیمه شخص ثالث بین المللی برای خودرو است. بیمه‌نامه کارت سبز خودرو برای رانندگانی صادر خواهد شد که به‌ صورت موقت قصد سفر به کشورهای خارجی را دارند.
دلیل خرید بیمه کارت سبز جبران خسارات وارد شده در صورت بروز تصادف در مرزها یا در کشورهای دیگر است. این نوع بیمه در واقع همان بیمه شخص ثالث است، با این تفاوت که به صورت بین‌المللی صادر می‌شود. بیمه شخص ثالث فقط خساراتی را پوشش می‌دهد که در داخل مرزهای کشور اتفاق افتاده باشد، پس اگر قصد سفر خارجی با خودروی خود را دارید، باید با پرداخت هزینه بیمه بین المللی خودرو برای دریافت این کارت اقدام کنید.

پوشش‌های بیمه کارت سبز

در سفر خارجی خسارت‌های مالی و جانی وارد شده به شخص ثالث، بر اساس قوانین و مقررات کشور مقصد پرداخت می‌شود. دفتر مرکزی کارت سبز میزان این خسارات را باتوجه به حداقل تعهدات قانونی کشورهای عضو در هر سال اعلام خواهد کرد. قیمت بیمه کارت سبز یا حق بیمه خودرو بین المللی، بر اساس معیارهای مختلفی تعیین خواهد شد و از طرفی میزان تعهدات کشور مقصد هم متغیر خواهد بود.

آیا بیمه کارت سبز برای خروج وسیله نقلیه از کشور اجباری است؟

کسانی که قصد مسافرت یا عبور از کشورهای عضو در کارت سبز را دارند، باید برای خرید بیمه کارت سبز اقدام کنند. در غیر این صورت، کشور مقصد اجازه ورود به مرز را به آنها نخواهد داد. باتوجه‌ به اینکه تنها کشورهای اروپایی، ایران، مراکش، تونس و عراق عضو این سیستم بیمه‌ای بین‌المللی برای خودرو است، باید برای سفر به این کشورها، بیمه شخص ثالث بین المللی خودرو را تهیه کنید.

هزینه بیمه بین المللی خودرو چقدر است؟

هزینه بیمه خودرو برای خروج از کشور به شرح زیر است:
نوع خودرو
مدل خودرو
سال ساخت
میزان ریسک
مدت زمان سفر خارجی
میزان تعهدات کشور یا کشورهای مقصد

مدت زمان اعتبار بیمه بین المللی خودرو چقدر است؟

بیمه کارت سبز خودرو، معمولا ۱۵ روز اعتبار دارد. اما اگر سفر شما بیشتر طول می‌کشد، می‌توانید با شرکت بیمه‌گر در ارتباط باشید تا آن را تمدید کنند.

بیمه شخص ثالث بین المللی را کدام شرکت ها ارائه می‌دهند؟

بیمه شخص ثالث بین المللی توسط اعضای کارت سبز صادر می‌شود. در میان تمامی کشورهای جهان، کشورهای اروپایی، ایران، عراق، مراکش و تونس عضو کشورهای کارت سبز هستند. در هر کشورِ عضو کارت سبز، یک دفتر ملی وجود دارد که کاملا مطابق با قوانین و مقررات ملی آن کشور عمل می‌کند. برای دریافت خسارات ناشی از تصادف رانندگی در کشورهای عضو کارت سبز، باید مدارک لازم را از پلیس کشور خارجی دریافت و سپس به دفتر ملی بیمه کارت سبز در ایران مراجعه کنید.
در ایران، تنها شرکت بیمه‌ای که بیمه شخص ثالث بین المللی خودرو را صادر می‌کند، شرکت بیمه ایران است.

چگونه کارت بیمه خودرو بین الملل بگیریم؟

خرید بیمه کارت سبز تنها از دفترهای رسمی عضو کارت سبز امکان‌پذیر خواهد بود. دفتر مرکزی شرکت‌های عضو کارت سبز خودرو در لندن قرار داد. کشورهای عضو کارت سبز برای ارائه خدمات دفترهاب ملی را تاسیس کرده‌اند. همان‌ طور که گفتیم، شرکت بیمه ایران نماینده کارت سبز در ایران است. بنابراین برای خرید کارت سبز بیمه شخص ثالث باید به این شرکت مراجعه کنید.

مدارک لازم برای دریافت بیمه بین المللی خودرو

برای دریافت بیمه بین المللی خودرو باید مدارکی را ارائه دهید. با توجه‌ به اینکه در ایران فقط شرکت بیمه ایران مسئول ارائه خدمات بیمه بین المللی خودرو است، پس با در دست داشتن مدارک زیر به یکی از شعبه های منتخب این شرکت بیمه‌ای مراجعه کنید.
فرم تکمیل شده بیمه کارت سبز بین المللی؛
اصل پاسپورت
یک قطعه عکس
اصل گواهینامه
هزینه صدور کارت سبز

برای خرید و مشاوره آنلاین بیمه شخص ثالث با شماره زیر تماس بگیرید:

09122588623

همچنین برای سود آورتر کردن بیمه‌ نامه خود، در هر زمان می‌توانید از خدمات مشاوره بیمه آنیل یا مطالعه مقالات مرتبط با بیمه شخص ثالث در بلاگ کمک بگیرید.