بیمه‌ آتش سوزی برای منازل مسکونی اجاره ای

بیمه‌ آتش سوزی برای منازل مسکونی اجاره ای

بیمه‌ آتش سوزی قطعا یکی از مهم‌ترین بیمه‌ها در میان بیمه‌های اموال محسوب می‌شود. خطرات زیر مجموعه‌ی بیمه‌ آتش سوزی مانند حریق، زلزله، ترکیدگی لوله و نشت آب، سرقت وسایل منزل و آسیب‌های دیگر، می‌تواند هر خانه‌ای را در معرض خطر قرار دهد. در این بین مستاجرین و مالکان دغدغه‌ مشترکی برای خرید بیمه‌ آتش سوزی منازل مسکونی اجاره ای دارند.

1_ خرید بیمه‌ آتش سوزی به‌عهده‌ی مالک است

در خانه‌های اجاره‌ای خرید بیمه‌ آتش سوزی به عهده‌ی مالک است. بنابراین اگر ملک خود را اجاره دادید، باید برای ملک اجاره داده شده بیمه‌ آتش سوزی تهیه کنید. براساس قانون، مستاجر تنها زمانی مسئول پرداخت خسارات وارد شده به ملک است که تقصیر او در رخ دادن حادثه ثابت شده باشد.
بنابراین در صورتی که ملک در اثر تقصیر شخص ثالثی بجز مستاجر، عوامل طبیعی و یا هر عاملی که نتوان آن را به مستاجر نسبت داد، آسیب ببیند جبران خسارت به عهده‌ مالک است. اگر مالک بیمه‌ معتبر نداشته باشد باید خسارت را شخصا به طور کامل پرداخت کند. از طرفی بر اساس قانون، تعمیرات اساسی ملک به عهده‌ی مالک است. بنابراین در هر صورت مالک وظیفه‌ی جبران خسارت را خواهد داشت.

2_ مستاجر هم در مواردی مسئول جبران خسارت وارد شده به خانه است

تهیه‌ی بیمه‌ آتش سوزی ساختمان برای منازل مسکونی اجاره ای به عهده‌ی مالک است اما اگر آسیبی که به ملک وارد شده در اثر تقصیر مستاجر باشد، او مسئول جبران خسارت است. به موجب قانون، اگر مستاجر در نگهداری از ملک اشتباه کرده باشد و خسارت ایجاد شده ناشی از عمل مستاجر باشد، پرداخت خسارت به عهده مستاجر خواهد بود.
در این حالت اگر مالک راضی به خرید بیمه‌ آتش سوزی نشده باشد و مستاجر هم بیمه‌نامه نخرد، مستاجر مجبور به جبران خسارت خواهد بود. البته مستاجر می‌تواند بیمه‌ مسئولیت مستاجر در برابر موجر بخرد تا در صورتی که خسارت از جانب مستاجر به ملک وارد شد بیمه خسارت را پرداخت کند.

3_ بروز حادثه و ایجاد خسارت به اثاثیه‌ متعلق به مستاجر

از مزایای بیمه‌ آتش سوزی منازل مسکونی اجاره ای این است که مستاجر می‌تواند به شکل تفکیکی و بدون بیمه کردن ملک به صورت جداگانه فقط برای اثاثیه‌ی منزل خود بیمه تهیه کند تا در صورت بروز حادثه بتواند خسارت وارد شده به اثاثیه را از بیمه آتش سوزی خود دریافت کند. در این صورت مستاجر حق‌بیمه‌ کمتری می‌پردازد، زیرا فقط به ازای اثاثیه حق‌بیمه پرداخت کرده نه برای بنا.

4_ مستاجر حق دارد در صورت آسیب جدی به مال عقد اجاره را فسخ کند

اگر آسیبی که به ملک وارد می‌شود در اثر اشتباهات مستاجر ایجاد نشده باشد ولی مستاجر در استفاده از ملک دچار سختی شود، به این صورت که برای زندگی در خانه با مشکل روبه‌رو شود، حق فسخ معامله را خواهد داشت. از طرفی در مواردی که آسیب جدی به ملک وارد شود، به طوری که مستاجر به هیچ عنوان امکان زندگی در آن نداشته باشد (مثلا در اثر انفجار یا آتش سوزی ریزش کرده باشد یا دیوار های آن کاملا تخریب شده باشد) معامله نسبت به آینده باطل است. یعنی مالک فقط تا قبل از این که مال آسیب ببیند حق دارد اجاره‌بها را دریافت کند.
اما چنان‌چه مستاجر برای ماه‌های آینده پول پرداخت کرده باشد می‌تواند آن را پس بگیرد. یا اگر مبلغی را به‌ عنوان پول پیش داده باشد حق دارد پیش از موعد آن را دریافت کند. حال اگر مالک برای خانه‌ی خود بیمه‌ای تهیه نکرده باشد علاوه بر پولی که باید به مستاجر بدهد هزینه‌ زیادی باید برای تعمیر یا بازسازی ملک آسیب‌دیده پرداخت کند.

نکته: در صورت بیمه کردن ملک، خسارت به چه کسی پرداخت می‌شود؟

اگر مالک برای بنای خانه بیمه‌ آتش سوزی منازل مسکونی اجاره ای تهیه کرده باشد در صورت بروز حادثه خسارت به مالک پرداخت خواهد شد، حتی اگر مستاجر همچنان در خانه ساکن باشد. اگر مستاجر بخواهد علاوه بر اثاثیه برای بنا هم بیمه‌ آتش سوزی تهیه کند، در هنگام خرید بیمه‌نامه باید شخصی را به‌عنوان ذینفع معرفی کند. ذینفع عموما مالک خانه و کسی است که سند ملک به‌نام او می‌باشد.
بنابراین در صورت بروز حادثه، خسارت به مالک پرداخت می‌شود. حتی اگر حق‌بیمه توسط مستاجر پرداخت شده باشد. لازم به ذکر است، تعمیرات اساسی بر عهده‌ی مالک بوده و مالک موظف است در صورت آسیب به ملک با هزینه‌ی خود آن را تعمیر کند.

برای خرید و مشاوره آنلاین بیمه آتش سوزی با شماره زیر تماس بگیرید:

09122588623

همچنین برای سود آورتر کردن بیمه‌ نامه خود، در هر زمان می‌توانید از خدمات مشاوره بیمه آنیل یا مطالعه مقالات مرتبط با آتش سوزی در بلاگ کمک بگیرید.