آتش سوزی عمدی

همه چیز درباره جرم آتش سوزی عمدی، نحوه شکایت و مجازات آن

آتش سوزی حادثه‌ای تلخ است و در هنگام وقوع ممکن است خسارت‌هایی جبران‌ناپذیری به بار بیاورد. در آتش سوزی عمدی افرادی هستند که ممکن است با اهداف مختلف مانند دریافت خسارت‌های کلان از شرکت‌های بیمه یا آسیب رساندن به دیگران اقدام به آتش زدن عمدی اموال خود یا دیگران کنند. متأسفانه آمار آتش سوزی عمدی در چند ساله گذشته به‌ شدت افزایش پیدا کرده است، به همین دلیل در ادامه به این موضوعات می‌پرداریم.

آتش سوزی عمدی

آتش سوزی عمدی در قانون اینگونه است که: به سوزاندن اموال منقول یا غیرمنقول خود یا افراد دیگر به‌ صورت آگاهانه، با انگیزه قبلی و قصد مجرمانه آتش سوزی عمدی گفته می‌شود. حریق عمدی یکی از مصادق‌های تخریب اموال است با این تفاوت که جرم سنگین‌تری است.

دلایل ایجاد آتش سوزی عمدی

آتش سوزی ممکن است به دلایل مختلفی مانند خطاهای فردی یا بی‌احتیاطی، مشکلات فنی در برخی دستگاه‌ها و پدیده‌های طبیعی مانند رعد و برق رخ دهد. اما سوال اینجاست که چرا عده‌ای اقدام به آتش زدن اموال خود و دیگران می‌کنند؟ دلایل مختلفی وجود دارد که می‌‌توانیم برای پاسخ دادن به این سوال آنها را موارد زیر را بیان کنیم:

دریافت خسارت از بیمه:
یکی از اصلی‌ترین علت آتش سوزی عمدی برای استفاده از بیمه آتش سوزی و دریافت خسارت از شرکت بیمه است. معمولا در این شرایط فرد با هدف گمراه کردن شرکت بیمه و دریافت خسارت، اقدام به آتش سوزی عمدی می‌کند. این کار نه‌ تنها به دریافت خسارت بیمه آتش سوزی منجر نمی‌شود، بلکه آتش سوزی عمدی در قانون یک عمل مجرمانه تلقی می‌شود و مجازات مختلفی برای آن در نظر گرفته شده‌ است.
دشمنی و انتقام:
یکی دیگر از دلایل آتش سوزی عمدی دشمنی بین افراد و به هدف وارد کردن خسارت مالی و جانی است.
پنهان کردن یک عمل مجرمانه دیگر یا انحراف مسیر تحقیقات پلیس:
گاهی اوقات مجرمان برای از بین‌ بردن مدارک جرم دیگری مانند قتل دست به آتش سوزی عمدی در صحنه وقوع جرم می‌زنند.

مجازات آتش سوزی عمدی در قانون

ماده 676 قانون مجازات اسلامی در مورد مجازات تحریق عمدی چنین بیان کرده است:
«هر کس، سایر اشیای منقول متعلق به دیگری را آتش بزند، به حبس از 3 ماه تا 1 سال و 6 ماه محکوم خواهد شد.» جرم آتش سوزی عمدی در قانون بین 3 ماه تا یک‌سال و نیم حبس است اما این جرم می‌تواند در کنار موارد تخلف دیگر بیشتر هم باشد.

آتش سوزی عمدی

آتش سوزی عمدی ساختمان

تفاوتی بین آتش سوزی عمدی ساختمان‌ های مختلف وجود ندارد و هرگونه اقدام برای آتش سوزی عمدی ساختمان می‌تواند شامل مجازات مطرح شده در قانون باشد.

آتش سوزی عمدی مغازه

مجازات آتش سوزی عمدی مغازه هم از همان قانون آتش سوزی عمدی ساختمان پیروی می‌کند. اما در این مورد یک تفاوت عمده وجود دارد که آتش سوزی مغازه به عنوان محل کسب درآمد می‌تواند شامل مجازات‌های بیشتر و سنگین‌تری باشد. از طرف دیگر، از آنجایی که خسارت بیمه آتش سوزی مغازه و بیمه آتش سوزی ساختمان متفاوت است، آتش سوزی عمدی مغازه می‌تواند تبعات سنگین‌تری داشته باشد.

جرم آتش سوزی عمدی خانه

آتش سوزی عمدی خانه با آتش زدن هر ساختمان دیگر یا محصول زراعی تفاوتی ندارد و هر دو جرم محسوب می‌شود. به صورت کلی قانون‌گذار هیچ‌گونه تفاوتی بین آتش سوزی عمدی خانه و مغازه و غیره قائل نیست و تمامی این موارد را مشمول مجازات می‌داند و تنها ممکن است در مواردی خاص این مجازات شدیدتر شود.

ویژگی‌های صحنه جرم و نحوه تشخیص علت آتش سوزی

تشخیص عمدی با غیرعمد بودن آتش سوزی معمولا توسط متخصصان آتش‌نشانی، پلیس و کارشناسان بیمه انجام می‌شود. کارشناسان در این فرآیند موارد متعددی را چک می‌کنند تا از عمدی یا غیرعمد بودن آتش سوزی مطمئن شوند. ویژگی‌های صحنه جرم آتش سوزی عمدی معمولا شامل موارد زیر است:

1- معمولا آتش سوزی عمدی به وسیله یک ماده سوختنی مانند بنزین، گازوئیل، نفت و غیره انجام می‌شود. بنابراین پیدا کردن اثر یا بویی از یک ماده قابل شعله‌دار سریع و همچنین وسایلی مانند کبریت و فندک می‌تواند یکی از ویژگی‌های صحنه جرم حریق عمدی باشد.
2- شعله‌های آتش بر اساس نوع ماده سوختنی رنگ متفاوتی به خود می‌گیرند. در این شرایط کارشناسان آتش‌نشانی با مشاهده رنگ شعله‌های آتش می‌تواند نوع ماده سوختنی را تشخیص دهند و به عمدی یا غیر عمدی بودن آتش‌سوزی پی ببرند.
3- معمولا فرآیند آتش سوزی طبیعی دارای مراحل مشخصی است، در این حالت وقوع هرگونه حادثه غیرمترقبه که در چرخه طبیعی آتش سوزی جایی نداشته باشد، می‌تواند احتمال عمدی بودن آتش سوزی را افزایش دهد.
4- در صورتی که افراد برای دریافت خسارت بیمه آتش سوزی اقدام به حریق عمدی کرده باشند، ممکن است در اظهارات افراد مختلف موارد متناقضی به چشم بخورد که پلیس می‌تواند به‌ راحتی با تشخیص این موارد متناقض به عمدی بودن آتش سوزی پی ببرد.

نحوه شکایت از آتش زدن عمدی

برای شکایت از آتش سوزی عمدی مانند سایر جرم‌ها با تنظیم یک شکایت‌نامه، باید مراحل قانونی آن را طی کنید. به صورت کلی مراحل شکایت از آتش زدن عمدی به شرح زیر است:
• تنظیم شکایت‌نامه برای جرم آتش سوزی عمدی:
بهتر است برای این کار از یک وکیل دادگستری یا مشاورهای حقوقی کمک بگیرید.
• ثبت شکایت‌نامه در دفاتر خدمات الکترونیک قضایی:
در این مرحله و پس از دریافت کد ثنا، تاریخ دادگاه رسیدگی به شما اعلام خواهد شد.
• رسیدگی در دادگاه:
در این مرحله شاکی به همراه وکیل یا مشاور حقوقی خود و با در دست داشتن مدارک و دلایل خود در جلسه دادگاه حضور پیدا می‌کند.
• برگزاری جلسه دادگاه و طی شدن مراحل رسیدگی به جرم اتش سوزی عمدی:
در این مرحله دادگاه مدارک شاکی را بررسی می‌کند و در عین حال لایحه دفاعیه آتش سوزی را هم مطالعه می‌کند. در نهایت پس از بررسی تمام شواهد، حکم را صادر می‌کند.

شرایط بیمه آتش سوزی برای پرداخت خسارت ناشی از آن

پرداخت خسارت ناشی از آتش سوزی عمدی در شرکت‌های بیمه مختلف متفاوت است. اما به صورت کلی در ابتدا کارشناسان بیمه با دقت بسیار زیاد شرایط آتش سوزی را ارزیابی می‌کنند و پس از ارزیابی دقیق صحنه آتش سوزی، نحوه پرداخت خسارت آتش سوزی عمدی را مشخص می‌کنند.

برای خرید و مشاوره آنلاین بیمه آتش سوزی با شماره زیر تماس بگیرید:

09122588623

همچنین برای سود آورتر کردن بیمه‌ نامه خود، در هر زمان می‌توانید از خدمات مشاوره بیمه آنیل یا مطالعه مقالات مرتبط با آتش سوزی در بلاگ کمک بگیرید.